Լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի շահերի պաշտպան Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարել է, որ Աղեկյանին զրկել են իր տարեց մորն ու քրոջը տեսնելու հնարավորությունից, իրեն՝ որպես պաշտպան տեսակցելու, ինչպես նաև իր պաշտպանական և իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքից։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«16.05.2025 թվականին, պարզվել է, որ առնվազն կեսօրից երկու տարբեր քննիչներ, տարբեր գործերով, այցելել են Լիլիթ Աղեկյանին։ Քննիչներից մեկը կանչել է հանրային պաշտպանի։ Ինչպես նախորդ դեպքում, այս երկու դեպքերում ևս ինձ չեն ներգրավվել որպես Լիլիթ Աղեկյանի կողմից պահանջված պաշտպանի։
Ես ամբողջ ընթացքում եղել եմ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի հարակից տարածքում։
Այս ամենից բացի, քննիչներն ամբողջ օրը զբաղեցրել են Լիլիթ Աղեկյանին. ըստ էության, որևէ քննչական գործողություն չեն իրականացրել, սակայն դիտմամբ, այդ շինծու գործողություններն այնքան են ձգձգել մինչև ավարտվի տեսակցության ժամը, ինչի պատճառով Լիլիթ Աղեկյանի 80 տարեկան մայրն, ով եկել էր Գյումրիից` մոտ 6 (վեց) ժամ սպասելով «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի հարակից տարածքում, այդպես էլ հնարավորություն չի ունեցել տեսնելու իր դստերը։
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ Լիլիթ Աղեկյանին զրկել են իր տարեց մորն ու քրոջը տեսնելու հնարավորությունից, ինձ որպես պաշտպան տեսակցելու, ինչպես նաև իր պաշտպանական և իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքից։
Վերոնշյալի հետ իր գործուն մասնակցությունն ունի նաև «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի պետ` Հեղինե Մարտիրոսյանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Գյումրու ավագանու 4 խմբակցություն հայտարարություն են տարածել ՝ ի պաշտպանություն լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի։
Հայտարարությունը ստորագրել են «Հայաստանի կոմունիստական» կուսակցությունը, «Մեր քաղաքը» դաշինքը, «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքն ու «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը։ Նրանք պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել լրագրողին։ Աղեկյանն ակտիվորեն լուսաբանել է Շիրակի մարզի իշխանությունների հետ կապված մի շարք կոռուպցիոն գործեր, օգնել է բացահայտել այլ հանցագործություններ։

17 Май 2025 - 10:09 AMT
Правозащитница Заруи Постанджян заявила, что журналистке Лилит Агекян не позволили встретиться с пожилой матерью и сестрой, а также отказали в праве на юридическую защиту и встречу с адвокатом. Об этом она написала на своей странице в Facebook.
По ее словам, 16 мая 2025 года, как минимум двое следователей по разным делам посетили Агекян в «Абовянском» уголовно-исполнительном учреждении. Один из них вызвал государственного защитника, несмотря на то, что Агекян официально потребовала участия Постанджян в качестве адвоката. Последняя весь день находилась рядом с учреждением, однако доступ ей не предоставили.
Постанджян утверждает, что следователи намеренно заняли Агекян бессмысленными действиями, затянув процесс до окончания времени посещений. В результате 80-летняя мать Агекян, приехавшая из Гюмри и пробывшая шесть часов у тюрьмы, так и не увидела дочь.
В завершение Постанджян подчеркнула, что Агекян была лишена права на общение с семьей и юридическую помощь. Она также обвинила начальницу учреждения — Эгине Мартиросян — в прямом участии в этих действиях.
Четыре фракции городского совета Гюмри выступили с заявлением в поддержку журналистки. Документ подписали Коммунистическая партия Армении, блок «Наш город», альянс партий «Мать Армения» и партия «Моя сильная община». Они требуют немедленного освобождения Агекян, отметив её вклад в расследование коррупции и других преступлений, связанных с властями Ширакской области.