Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստում, անդրադառնալով մայրաքաղաքի տրանսպորտային խնդիրներին, շեշտել է, որ եթե որևէ բան չվերանայվի, «կունանանք այն, ինչ ունեցել ենք մոտ 30 տարի»։ Նրա խոսքով՝ եթե ուզում ենք կյանքում որևէ բան փոխվի, դրա համար նաև համապատասխան միջոցներ են պետք։
«Որոշ չափով բոլորը պետք է մասնակցեն այդ փոփոխությանը, և այո, ժամանակ առ ժամանակ որոշ ծառայությունների վճարներ պետք է վերանայվեն, ինչքան էլ դա հաճելի չէ, բայց, կներեք, 40 տարվա ընթացքում մի անգամ չպե՞տք է վերանայվեն, երբ ամբողջ տրանսպորտային համակարգը փոխվում է։ Կարծում եմ՝ դա շատ տրամաբանական փոփոխություն է»,- ասել է Ավինյանը, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա նշել է, որ Երևանում «գազել» չկա, կան բարձրակարգ ավտոբուսներ, որոնք երթևեկում են ամբողջ քաղաքով, և համապատասխան սպասարկման համար կա համապատասխան վճար։
«Մոտավորապես 10-11 տարի առաջ Երևանի քաղաքապետարանն ուզում էր ներդնել նախկին «գազելների» համար։ Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ դա նույնպես շատ է, ժողովուրդ ջան, այդ ենթադրություններով կարող ենք վերադառնալ նախկին «գազելների» համակարգին։ Եթե չենք ուզում, որ տրանսպորտի որակը փոխվի, հա, կարող ենք այդպես մաշեցնել մինչև վերջ, որևէ բան չվերանայել, ու այո, կունենանք այն, ինչ ունեցել ենք մոտ 30 տարի»,- նշել է քաղաքապետը։
Նա ընդգծել է, որ իրական փոփոխություններն անհնար են առանց ֆինանսական ներդրումների և քաղաքացիների համատեղ մասնակցության։
Փետրվարի 11–ին Երևանի ավագանին մերժել է ընդդիմության առաջարկը, որով նախատեսվում էր պահպանել մեկանգամյա 100 դրամ արժողությամբ տրանսպորտային ուղեվարձը։ Փետրվարի 1-ից Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես նաև երիտասարդական շարժումներ պայքարում էին տրանսպորտի թանկացման դեմ՝ մարդկանց հորդորելով վճարել հարյուր դրամ։
Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշում, ըստ որի մեկ ուղևորության արժեքը փետրվարի 1–ից սահմանվել է 150 դրամ։ Բացի այդ, ներդրվելու են միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ։

During a working session of Yerevan Municipality, Mayor Tigran Avinyan addressed the capital’s public transportation issues, emphasizing that without periodic revisions, the city would continue facing the same challenges it has for decades.
“If nothing is reviewed, we’ll end up with the same situation we’ve had for nearly 30 years. If we want real change, we need the proper resources,” Avinyan said, according to Radar.am .
He stressed that all residents must participate in this transformation, and though unpopular, some service fees must occasionally be revised. “Let’s be honest—shouldn’t fares be reviewed at least once in 40 years, especially when the whole transport system is being upgraded? I think this is a logical change,” he added.
Avinyan also highlighted that the outdated "gazelle" minibuses no longer operate in Yerevan, replaced by modern buses that serve the entire city, requiring corresponding service fees.
"About 10–11 years ago, the Municipality considered investing in the old ‘gazelle’ system. If someone thinks even the current fare is too high, we can revert to that system. But if we want quality improvement, we can’t wear down what we have without revising anything. That would leave us exactly where we were 30 years ago,” he noted.
He emphasized that meaningful changes are impossible without financial investment and citizen involvement.
On February 11, Yerevan's city council rejected an opposition proposal to keep the single-trip fare at 100 drams. The council voted to raise it to 150 drams starting February 1 and introduce a unified ticketing system. Former mayor Hayk Marutyan, the Mother Armenia faction, and youth groups opposed the hike, urging citizens to continue paying only 100 drams.