19 Մայիս 2025 - 11:40 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 4 լրատվականի տված հարցազրույցում ասել է, որ միամտություն է մտածել, որ Եվրոպան Հայաստանում կարող է որևէ անվտանգային հարց լուծել։
«Մտածել, որ Եվրոպան Հայաստանում կարող է որևէ անվտանգային հարց լուծել, միամտություն է։ Նման բան չկա»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մի սիրուն հայտարարություն կանի, մենք կուրախանանք, գուցե Հայաստանի վարչապետի հետ գրկախառմվի, ինքը սիրում է գրկախառնվել ընդհանրապես, ու դրանով ամեն ինչ ավարտվելու է․
«Հիմա կա երեք պետություն, որոնք կարող են այս տարածաշրջանում հողի վրա դերակատար լինել՝ Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան։ Հիմա ո՞ր երկիրն է մեզ ավելի հոգեհարազատ, ո՞ր երկրի հետ են մեր տնտեսական կապերն ավելի ուժեղ, ունեն պատմություն ու ծավալ, ո՞ր երկիրն է ամենից հզոր և տնտեսական ու ռազմական պոտենցիալով։ Ո՞ր երկիրն է մշակութային կոդով մեզ ավելի մոտ։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխաններն այլընտրանք չունեն»,-ասել է Քոչարյանը։
Նա նաև ընդգծել է՝ անհրաժեշտ է վարել կոմպլեմենտար քաղաքականություն։
«Սա այն դեպքը չէ, երբ մենք բազմաթիվ այլընտրանքներ ունենք։ Եվրոպայի հետ կապված քննարկումներն անիմաստ են, որոնց Եվրոպան չի էլ արձագանքում։ Դրանք մի նպատակ ունեն, Ռուսաստանին վատություն անել, դա ռազմավարություն չէ, այլ ուրիշի ձեռքին գործիք դառնալ։ Իսկ կա՞ ուրիշ պետություն, որ ավելի շահագրգռված է Հայաստանով, քան որևէ այլ երկիր»,-ասել է նա։
Քոչարյանը նշել է նաև, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերություններում չպետք է լարում ստեղծել, սակայն շանտաժի նույնպես չպետք է ենթարկվել։ Այդ նպատակով, ըստ նրա, անհրաժեշտ է ունենալ գործընկեր, որը կարող է զսպել Թուրքիայի նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ։ Նրա խոսքով, այդ դերը կարող է կատարել միայն Ռուսաստանը, հայտնում է Aravot.am-ը։
Քոչարյանը շեշտել է, որ Հայաստանը պետք է մտածի անվտանգության ամբողջական ապահովման մասին և այս համատեքստում վերահաստատի գործընկերային հարաբերությունները Ռուսաստանի և Իրանի հետ։
«Եթե կա ուրիշ երկիր, ասեք։ ԱՄՆ-ն հիմա մի քիչ ուրիշ դիրքավորում է փորձում ունենալ միջազգային հարաբերություններում․ հեգեմոնից փորձում է շարժվել այլ կարգավիճակ։ ԱՄՆ-ն հաստատ Հարավային Կովկասով չի զբաղվելու։ Մենք մեր անվտանգությունը համապարփակ ապահովելու մասին պետք է մտածենք։ Գործընկերային, դաշնակցային հարաբերությունները պետք է վերականգնել Ռուսաստանի հետ և պետք է ներառել նաև Իրանի գործոնը, Իրանը ևս մեզ համար բարեկամ երկիր է»,- ասել է նա։
Քոչարյանն արձագանքել է նաև այն դիտարկումներին, թե Ռուսաստանը չի պաշտպանել Հայաստանին։ Նա ընդգծել է, որ հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ վատ չեն եղել 1991 թվականից մինչև վերջին տարիները։
«Ո՞նց եղավ, որ Ռուսաստանը 1991 թվականից որպես գործընկեր լավն էր, հետո հանկարծ վատացավ։ 2020 թվականի պատերազմն ո՞վ կանգնեցրեց, ես գիտեմ, թե ինչ դժվարությամբ են դա արել։ 2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ին ո՞վ էր առաջարկում կանգնեցնել պատերազմը, մենք հրաժարվեցինք, Հայաստանի վարչապետն ասաց՝ մենք կկռվենք, որ իրեն դավաճան չասեն։ Դա էլ են գցում ռուսի գրպա՞նը»,-ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը շեշտել է, որ ՀԱՊԿ-ի միջոցով չէր, որ պետք է հարցերը լուծվեին, այլ՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի փոխադարձ հարաբերությունների հիմքով։
Նա անդրադարձել է նաև պնդումներին, թե ինքը իբր փորձել է Հայաստանը ներառել Ռուսաստան-Բելառուս Միութենական պետության կազմ։
«Միութենական պետությունը ստեղծվել է 1999 թվականին, ես նախագահել եմ մինչեւ 2008 թվականը։ Ինը տարի երբեք որեւէ խոսակցություն իմ հետ Հայաստանին միավորելու միութենական միությանը, չի եղել։ Չկա այդպիսի բան, համենայնդեպս չի եղել այն ժամանակ»,- ասել է նա։

Второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью четырём СМИ заявил, что наивно думать, будто Европа может решить какие-либо вопросы безопасности в Армении.
«Наивно думать, что Европа в Армении может решить какие-либо вопросы безопасности. Такого не бывает», — заявил он, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, президент Франции Эммануэль Макрон может сделать красивое заявление, армяне порадуются, возможно, обнимется с премьер-министром Армении — он вообще любит обниматься — и на этом всё закончится.
«Сейчас есть три государства, которые могут играть роль на земле в этом регионе — Россия, Турция и Иран. Какая страна нам ближе по духу? С какой страной у нас более крепкие экономические связи, есть история и масштаб? Какая страна обладает наибольшим экономическим и военным потенциалом? Какая страна ближе к нам по культурному коду? Ответы на эти вопросы не имеют альтернатив», — отметил Кочарян.
Он также подчеркнул необходимость ведения комплементарной внешней политики.
«Это не тот случай, когда у нас много альтернатив. Обсуждения, связанные с Европой, бессмысленны — Европа даже не реагирует. Их единственная цель — навредить России. Это не стратегия, а превращение в инструмент в чужих руках. Есть ли другое государство, более заинтересованное в Армении, чем любое другое?» — сказал он.
Кочарян также подчеркнул, что в отношениях Армении с Турцией не стоит создавать напряжённость, но и поддаваться шантажу не следует. По его мнению, необходим партнёр, способный сдерживать притязания Турции в отношении Армении, и эту роль может выполнить только Россия, сообщает «Aravot.am ».
Он подчеркнул, что Армения должна думать о комплексном обеспечении своей безопасности и в этом контексте восстановить партнёрские отношения с Россией и Ираном.
«Если есть другое государство — скажите. США сейчас пытаются изменить своё позиционирование в международных отношениях — от гегемона к другой роли. США точно не будут заниматься Южным Кавказом. Мы должны думать о комплексном обеспечении безопасности. Партнёрские и союзнические отношения с Россией нужно восстановить, а также учитывать фактор Ирана — он тоже дружественная нам страна», — сказал он.
Кочарян также прокомментировал утверждения, что Россия якобы не защитила Армению, отметив, что отношения с Россией с 1991 года до последних лет были неплохими.
«Как получилось, что Россия с 1991 года была хорошим партнёром, а потом вдруг стала плохой? Кто остановил войну 2020 года? Я знаю, с какими трудностями это было сделано. 18 октября 2020 года кто предлагал остановить войну? Мы отказались. Премьер-министр Армении сказал: “Мы будем воевать, чтобы меня не назвали предателем”. И теперь это тоже вешают на Россию?» — заявил Кочарян.
Он подчеркнул, что вопросы нужно было решать не через ОДКБ, а на основе двусторонних отношений между Арменией и Россией.
Кочарян также опроверг заявления о том, что якобы пытался включить Армению в состав Союзного государства России и Белоруссии.
«Союзное государство было создано в 1999 году, я был президентом до 2008 года. За девять лет ни разу не поднимался вопрос о присоединении Армении к союзному государству при мне. Такого не было — по крайней мере, тогда точно не было», — сказал он.