2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ են մտնում նոր կանոննե, որոնց համաձայն երկրում սահմանափակվելու է երեխաներ ունենալուց հրաժարվելու՝ childfree գաղափարախոսությունը տարածող բովանդակության տարածումը։ Մտավախություն կար, որ վտանգի տակ են հայտնվել հանրաճանաչ ֆիլմեր և սերիալներ, այդ թվում՝ «Հարի Փոթերը» և «Գահերի խաղը», սակայն «Ռոսկոմնադզորը» հերքել է այդ լուրերը։
Հայտարարվել է, որ վերնշյալ սերիալները, ինչպես նաև «Թղթե տնակն» ու «Սեքսը մեծ քաղաքում» չեն արգելափակվի, քանի որ չեն խախտում սահմանված չափանիշները, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ռոսկոմնադզորի հրամանով, խնդրահարույց բովանդակություն է համարվում այն, որը քարոզում է երեխաներ ունենալուց հրաժարվելու խրախուսումը, այդպիսի հրաժարման արդարացումը, երեխաներ չունենալու առավելությունների մասին հաղորդագրությունները և հղիության, մայրության ու հայրության բացասական պատկերը։
«Պառլամենտսկայա գազետան» ավելի վաղ գրել էր, որ այս չափանիշներին կարող են համապատասխանել այնպիսի ստեղծագործություններ, ինչպիսիք են «Սեքսը մեծ քաղաքում», որի հերոսուհի Սամանթան «ցույց է տալիս չայլդֆրի ակնհայտ հակումներ», և «Գահերի խաղը», որտեղ Բրիեննան հրաժարվել է երեխաներից՝ տղամարդկանց հավասար լինելու համար։ Նշվում էր, որ նույնիսկ «Հարի Փոթերում» փորձագետները գտել են childfree ակնարկ՝ պրոֆեսոր Մագոնագալը երեխաներ չուներ, թեև հայտնի չէ՝ դա գիտակցված ընտրություն էր, թե ոչ։
Մայիսի 15-ին մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմովան ստորագրել է հրաման, որը childfree գաղափարախոսությունը ներառում է կինովարձույթի վկայականի տրամադրման մերժման հիմքերի ցանկում։ Սա նշանակում է, որ նման բովանդակությամբ ֆիլմերն ու սերիալները չեն կարողանա ցուցադրման թույլտվություն ստանալ Ռուսաստանում։

19 Май 2025 - 11:57 AMT
С 1 сентября 2025 года в России вступают в силу новые правила, ограничивающие распространение контента, пропагандирующего отказ от деторождения. Под угрозой оказались популярные фильмы и сериалы, включая «Гарри Поттера» и «Игру престолов».
Согласно приказу Роскомнадзора, который вступит в силу 1 сентября 2025 года, в России будут блокироваться интернет-материалы, содержащие пропаганду чайлдфри. К таковой отнесены: побуждение к отказу от рождения детей, оправдание такого отказа, сообщения о преимуществах бездетности и демонстрация отрицательного образа беременности, материнства и отцовства.
«Парламентская газета» сообщает, что под эти критерии могут попасть такие произведения, как «Секс в большом городе», где героиня Саманта «демонстрирует явные наклонности к чайлдфри», и «Игра престолов», в которой Бриенна отказалась от детей ради равенства с мужчинами. Даже в «Гарри Поттере» эксперты нашли намек на чайлдфри: у профессора Макгонагалл не было детей, хотя неизвестно, был ли это осознанный выбор.Life.ru
15 мая министр культуры Ольга Любимова подписала указ, включающий пропаганду чайлдфри в список оснований для отказа в выдаче прокатного удостоверения. Это означает, что фильмы и сериалы с подобным содержанием не смогут получить разрешение на показ в России.