19 Մայիս 2025 - 12:01 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրել է, որ Ռուսաստանի 102-րդ ռազմաբազան դուրս բերելու հարցը Հայաստանի իշխանությունները չեն քննարկwum։
«Նման բան չկա, Հայաստանը չի քննարկում ռուսական ռազմաբազան հանելու հարց»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա այդպես է պատասխան ել այն հարցին, թե 3–րդ ուժերի բացակայության մասին Ադրբեջանի պահանջը չի՞ ենթադրում արդյոք ռուսական ռազմաբազան Հայաստանից հանելու հարց։
Սիմոնյանի խոսքով՝ այս թեմայով քննարկումներն աբսուրդ են։
«Նման բան չի քննարվում ու չի էլ կարող քննարկվել, մի խոսքով՝ չգիտեմ, թե ով է նման «խելացի» բաներ ասում»,- ավելացրել է ԱԺ նախագահը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևն ասել էր, թե 44–օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում օտարերկրյա ռազմական ուժերի ներկայության անհրաժեշտություն չկա։ Նա նաև ընդգծել էր, որ «արտաքին ուժերը միջամտում են իրենց սեփական շահերն առաջ մղելու համար»։

Армения не обсуждает вопрос вывода 102-й российской военной базы, заявил председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами, передаёт Aysor.am .
«Такого вопроса нет, Армения не обсуждает вывод российской военной базы», — подчеркнул Симонян.
Так он ответил на вопрос о том, означает ли требование Азербайджана об отсутствии третьих сил в регионе необходимость вывода российской базы из Армении.
По словам Симоняна, подобные рассуждения абсурдны.
«Такой вопрос не обсуждается и не может обсуждаться. В общем, не знаю, кто говорит такие „умные“ вещи», — добавил спикер.
Ранее помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что после 44-дневной войны необходимость в присутствии иностранных военных сил в регионе отпала. Он также отметил, что «внешние силы вмешиваются, чтобы продвигать собственные интересы».