19 Մայիս 2025 - 12:45 AMT
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը զրոյին ձգտող հաջողության հավանականություն ունեցող է համարում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթացը։
«Ես վստահ չեմ, որ սա ճիշտ է։ Ուղղակի քարոզիչներ կան, որ մտել են այս խնդրի մեջ՝ լավ չպատկերացնելով, թե ինչ են անում։ Ես չեմ լսել մեկ մարդու կարծիք, որ դա իրատեսական սցենար է, նույնիսկ նախաձեռնողներն ասում են՝ հա, ի՞նչ է եղել, փորձենք էլի։ Նույն թեկնածուն 10 օր առաջ ասում էր, որ դա իրատեսական չէ (խմբ. նկատի ունի «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին, որի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում առաջադրելու և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու մասին հայտարարել են ԱԺ պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը)։
Ես պրագմատիկ մարդ եմ, և մտնել մի պրոցեսի մեջ, որը զրոյին ձգտող հաջողության հավանականություն ունի, ինձ համար դա իսկապես հետաքրքիր չէ։ Ես կարող եմ ասել, թե դա ում է հետաքրքիր։ Օրինակ, միգուցե, մարդ կա, որի համար 48 ժամ վարչապետի թեկնածու լինելը կյանքի երազանք է։ Եթե մարդու համար այդ 48 ժամվա մեջ ուշադրության կենտրոնում գտնվելը կյանքի երազանք է, դա չի նշանակում, որ մենք պետք է ֆոն դառնանք ինչ-որ մարդկանց երազանքը իրականություն դարձնելու համար»,- նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նիկոլ Փաշինյանի դեմ անվստահության նախաձեռնության առնչությամբ ԱԺ բոլոր պատգամավորներին նամակներ են ուղարկել «Արթուն ենք» շարժման ներկայացուցիչներ Էդգար Ղազարյանն ու Նարեկ Մալյանը։ Այդ ընթացքում «Հայաստան» խմբակցությունը կասկածի տակ է դրել նախաձեռնության նպատակահարմարությունը՝ նշելով, թե վստահ չեն, որ գործընթացը չի միտված հենց իրենց դաշինքին թիրախ դարձնելուն։
ԱԺ մյուս ընդդիմադիր ուժը՝ «Պատիվ ունեմ»-ը, իր հերթին նշել է, որ պատրաստ է նախաձեռնությունը սկսել, սակայն վարչապետի թեկնածու չունի։ «Պատիվ ունեմ»-ն ընդգծել է, որ բաց է թեկնածուի հարցով քննարկումների համար։
Որոշ ժամանակ անց ԱԺ պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը հանդես են եկել նոր հայտարարությամբ՝ նշելով, որ վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրում են «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի թեկնածությունը։
Մարուքյանն ընդունել է առաջադրվելու առաջարկն ու դիմել ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին՝ առաջարկելով հանդիպել և համատեղ քայլեր մշակել։
ՀՀ երկրորդ նախագահը հարցազրույց է տվել News.am-ին, Politic.am-ին, Yerevan Today-ին և 5-րդ հեռուստաալիքին:

Второй президент Армении Роберт Кочарян считает, что инициатива выражения недоверия премьер-министру Николу Пашиняну практически не имеет шансов на успех.
«Я не уверен, что это правильный шаг. Есть пропагандисты, которые втянулись в этот процесс, не до конца понимая, что делают. Я не слышал ни одного мнения, что это реалистичный сценарий — даже сами инициаторы говорят: ну, а что, попробуем», — заявил он, имея в виду лидера партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна, которого депутаты Овик Агазарян и Акоп Асланян выдвинули в качестве альтернативного кандидата на пост премьера.
«Я прагматичный человек, и участвовать в процессе, у которого почти нулевые шансы на успех, — мне это действительно неинтересно. Но я понимаю, кому это может быть интересно. Возможно, есть человек, для которого мечта всей жизни — побыть кандидатом в премьер-министры 48 часов. Но если для кого-то это — мечта, это не значит, что мы должны стать фоном для её реализации», — отметил Кочарян, сообщает «Арменпресс».
Тем временем представители движения «Мы не спим» Эдгар Газаран и Нарек Малян направили письма всем депутатам с призывом поддержать инициативу импичмента. Во фракции «Армения» выразили сомнение в целесообразности инициативы, полагая, что её цель может заключаться в дискредитации их блока.
Оппозиционная фракция «Честь имею» в свою очередь заявила о готовности запустить процесс, но пока не имеет кандидата на пост премьера. Представители фракции подчеркнули открытость к обсуждению возможных кандидатур.
Позже депутаты Овик Агазарян и Акоп Асланян официально выдвинули кандидатуру Эдмона Марукяна. Тот принял предложение и обратился к оппозиционным фракциям с инициативой встретиться и выработать совместный план действий.
Интервью второго президента были опубликованы News.am, Politic.am , Yerevan Today и телеканалом «Пятый канал».