19 Մայիս 2025 - 15:05 AMT
Ալբանիայի մայրաքաղաքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ոչ պաշտոնական զրույցից հետո Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում չի բացառել, որ առաջիկայում երկու երկրների ղեկավարները, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարները դեմ առ դեմ հանդիպումներ ունենան՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ քննարկումները շարունակելու համար:
«Դա լավ նորություն է», – ընդգծել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ալեն Սիմոնյանը, սակայն, հստակ չի նշել՝ արդյոք ձեռք է բերվել որևէ պայմանավորվածություն երկու ղեկավարների հաջորդ հանդիպման շուրջ։ Նա միայն հավելել է, որ նման տեղեկություն չունի։
Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը՝ մոտ վեց ամսվա ընդմիջումից հետո, մայիսի 16-ին Տիրանայում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են ընթացիկ իրավիճակը, որի մասին պաշտոնական Երևանը հայտարարել է՝ կողմերը կարևորել են գործընթացի շարունակականությունը և պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ առաջընթացը։
Երբ ԱԺ նախագահի հարցրել են՝ մոտեցե՞լ են արդյոք կողմերը փաստաթղթի ստորագրման փուլին, նա արձագանքել է միայն. – «Պետք է ասեմ, որ քննարկումները շարունակվում են, և կա համաձայնություն քննարկումները շարունակել»։
Երկու ամիս առաջ համաձայնեցված խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար Ադրբեջանը պահանջել է, որ Հայաստանը փոխի Սահմանադրությունն ու լուծարի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Մինչ խորհրդարանի խոսնակն այսօր հայտարարել է, որ կողմերն այժմ համաձայնեցնում են փաստաթղթի ստորագրման վայրը և ժամանակը, Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարաբերությունների հարցերով օգնականը իրանական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում վերահաստատել է Բաքվի նախապայմանները։
«Հայաստանը պետք է սահմանադրորեն վերջ տա Ադրբեջանին ներկայացվող տարածքային պահանջներին, որպեսզի մենք կարողանանք տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնել»,–ասել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
«Փակուղային չի կարող լինել, առնվազն այդ, այսպես ասած, առաջարկներին Հայաստանն ունի մի քանի տարբեր լուծումների առաջարկներ, որոնք ադրբեջանական կողմին ներկայացվել է, քննարկումները տեղի են ունենում: Էլ չեմ ասում, որ դրանք, մեր ընկալմամբ, որևիցե ձևով չեն կարող և չպետք է խոչընդոտեն խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, որովհետև այն մտավախությունները, որոնք հնչեցնում է Ադրբեջանը իրականության մեջ, իրավական դաշտի մեջ գոյություն չունեն», – ասել է Սիմոնյանը։
Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի նախագահի օգնականը իրանական «Թասնիմ» գործակալությանը տված հարցազրույցում խաղաղության պայմանագրի առաջխաղացումը դիտարկել է դրական, սակայն ընդգծել է՝ երկկողմ հարաբերություններում դեռևս մնում են չլուծված հարցեր։
Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել միաժամանակ ստորագրել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին համատեղ հայտարարություն։ Արդարադատության նախարարությունում ընթացքի մեջ է նոր Սահմանադրության նախագծի մշակումը, սակայն իշխանությունները պնդում են՝ դա կատարվում է ներքին քաղաքական որոշման արդյունքում, այլ ոչ թե ադրբեջանական պահանջով։ Վարչապետն արդեն հայտնել է, որ նոր նախագծում, իր կարծիքով, չպետք է ընդգրկվի հղում Անկախության հռչակագրին։ Բաքուն պահանջում է հանել հենց այդ հղումը Սահմանադրության նախաբանից։

После неформальной беседы премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в столице Албании председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами не исключил, что в ближайшее время может состояться личная встреча лидеров двух стран, а также глав внешнеполитических ведомств, чтобы продолжить обсуждение условий мирного соглашения.
«Это хорошая новость», — подчеркнул он, сообщает «Азатутюн».
При этом Симонян не уточнил, достигнута ли какая-либо договоренность о новой встрече лидеров. Он лишь добавил, что такой информацией не располагает.
16 мая, спустя почти полгода, Пашинян и Алиев встретились в Тиране. Как сообщила официальная сторона Армении, они обсудили текущую ситуацию, подчеркнули важность продолжения процесса и достижение прогресса на пути к подписанию мирного договора.
На вопрос, приближаются ли стороны к этапу подписания документа, Симонян ответил: «Обсуждения продолжаются, и имеется согласие продолжить эти обсуждения».
Два месяца назад Азербайджан выдвинул в качестве условия для подписания мирного договора изменение Конституции Армении и роспуск Минской группы ОБСЕ.
Сегодня председатель парламента заявил, что стороны согласовывают место и время подписания соглашения. В то же время помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам в интервью иранскому изданию подтвердил прежние условия Баку.
«Армения должна на конституционном уровне отказаться от территориальных претензий к Азербайджану, чтобы мы могли достичь устойчивого мира в регионе», — отметил азербайджанский чиновник.
«Тупик исключен. По крайней мере, на так называемые предложения Армения представила несколько альтернатив, которые обсуждаются с азербайджанской стороной. Более того, по нашему мнению, они не должны и не могут мешать заключению мирного договора, поскольку озвученные Азербайджаном опасения юридически не обоснованы», — заявил Симонян.
В то же время, в интервью иранскому агентству «Тасним», помощник президента Азербайджана положительно оценил продвижение по мирному соглашению, но подчеркнул, что между сторонами остаются нерешенные вопросы.
Армения выразила готовность подписать совместное заявление о роспуске Минской группы ОБСЕ. В Министерстве юстиции разрабатывается проект новой Конституции. Власти подчеркивают, что это является результатом внутреннего политического решения, а не уступкой требованиям Азербайджана. Премьер-министр уже заявил, что, по его мнению, в новом проекте не должно быть ссылки на Декларацию о независимости. Баку настаивает на удалении этой ссылки из преамбулы Конституции.