20 Մայիս 2025 - 07:56 AMT
Հայաստանն ու Թուրքիան պոլսահայ հայտնի լուսանկարիչ Արա Գյուլերի կյանքի մասին համատեղ ֆիլմ կնկարահանեն: Այդ մասին հայտնել են թուրքական լրատվամիջոցները։
Նշվում է, որ «Բարև» վերնագրով կենսագրական ֆիլմն առանձնանում է որպես երկու երկրների միջև շարունակվող դիվանագիտական ​​լարվածությունը հաղթահարելու առաջին համատեղ կինոնախագիծ։ Ասվում է, որ Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում Marché du Film-ում ստորագրված համաձայնագիրը հզոր ուղերձ է այն մասին, որ մշակութային համագործակցությունը կարող է գերազանցել սահմաններն արվեստի միջոցով։
Ֆիլմի ռեժիսորներն են Էլա Ալյամաչը և Արեն Պերդեչին, որոնք նախկինում ուշադրություն են գրավել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Կորուսյալ թռչուններ» (2016) ֆիլմով, գրում է Factor.am-ը։
Համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրել են թուրքական «Kara Kedi Film» ընկերության ներկայացուցիչ Ալյամաչը և հայկական «Anso Films» ընկերության պրոդյուսեր Անի Գալստյանը։
Ռեժիսորները նշել են, որ ֆիլմի սցենարը համահեղինակել են Արա Գյուլերի հետ, որը մահացել է 2018 թվականին։
Նախագծին աջակցություն են ցուցաբերել Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը, Կինեմատոգրաֆիայի գլխավոր վարչությունը, ինչպես նաև պետական TRT հեռուստաընկերության 12 Punto հարթակը։
Ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներում ներգրավված են նաև Doğuş խմբին պատկանող Արա Գյուլերի արխիվային և հետազոտական կենտրոնը և Արա Գյուլերի թանգարանը։
Ռեժիսորները տեղեկացրել են, որ նկարահանումների ընթացքում կօգտագործվեն Արա Գյուլերի անձնական տեսախցիկների օբյեկտիվները, որոնք հատուկ կվերամշակվեն Panavision ընկերության կողմից։
Ներկայումս դերասանական կազմի և նկարահանումների ժամկետների վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկություն չի հրապարակվել։

20 Май 2025 - 08:19 AMT
Армения и Турция снимут совместный фильм о жизни известного фотографа армянского происхождения из Стамбула Ары Гюлера, передают турецкие СМИ.
Биографическая лента под названием «Барев» выделяется как первый совместный кинофильм двух стран, нацеленный на преодоление дипломатической напряжённости между ними. Как отмечается, соглашение о сотрудничестве было подписано в рамках кинорынка Marché du Film на Каннском кинофестивале и демонстрирует, что культура способна преодолевать границы через искусство.
Режиссёрами фильма выступят Эла Альямач и Арен Пердеджи, ранее прославившиеся фильмом 2016 года «Потерянные птицы» о Геноциде армян 1915 года, сообщает Factor.am .
Соглашение о сотрудничестве подписали представитель турецкой компании Kara Kedi Film Эла Альямач и продюсер армянской компании Anso Films Ани Галстян.
Авторы сообщили, что сценарий фильма был написан в соавторстве с самим Ара Гюлером, который скончался в 2018 году.
Проект поддержан Министерством культуры и туризма Турции, Главным управлением кинематографии, а также платформой 12 Punto государственного телеканала TRT.
В проекте участвуют также Архивно-исследовательский центр Ары Гюлера и Музей Ары Гюлера, принадлежащие группе Doğuş.
По словам режиссёров, при съёмках будут использоваться объективы личных камер Ары Гюлера, которые специально адаптирует компания Panavision.