Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավար Անիտա Դիմիտրիուն Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը ընդգծել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ ընթացքն ու գործընկերային կապերի ընդլայնման միտումները։
Միրզոյանն ու Դիմիտրիուն քննարկել են նաև միջազգային կառույցներում փոխաջակցության կարևորությունը։ Երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման ուղղությամբ հայ-կիպրական փոխգործակցությունը։ Միրզոյանը կարևորել է այդ գործընթացում գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումն ու անդամ պետությունների աջակցությունը։
Երևանում և Նիկոսիայում մշտական դեսպանությունների հիմնումը, ըստ կողմերի, հիմք է դարձել համագործակցությունը խորացնելու և նոր՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներ ընդգրկելու համար։
Նրանք առանձնացրել են հատկապես տնտեսության, զբոսաշրջության և կրթության բնագավառները՝ շեշտելով դրանց զարգացման զգալի հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը, չնայած առկա մարտահրավերներին, շարունակել է հավատարիմ մնալ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման օրակարգին։ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը՝ ընդգծելով խաղաղության պայմանագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը։
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն հայտարարել է, որ Կիպրոսը սատարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին և ընդգծում դրա կարևորությունը ոչ միայն տարածաշրջանի կայունության, այլև Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության հեռանկարի տեսանկյունից։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и председатель Палаты представителей Кипра Анита Димитриу в ходе встречи в Ереване подчеркнули активность политического диалога между странами и стремление к расширению партнёрских связей.
Собеседники обсудили значение взаимной поддержки в международных структурах и высоко оценили усилия Армении и Кипра по углублению сотрудничества с Европейским союзом. Мирзоян отметил важность эффективного использования инструментов и поддержки со стороны стран-членов ЕС.
Стороны пришли к общему мнению, что открытие постоянных посольств в Ереване и Никосии стало прочной основой для углубления взаимодействия и расширения его на новые, взаимно интересующие сферы.
Особо были выделены сферы экономики, туризма и образования, обладающие, по мнению сторон, значительным потенциалом для развития.
В ходе встречи обсуждались и вопросы региональной повестки. Мирзоян вновь подтвердил приверженность Армении курсу на установление устойчивого мира на Южном Кавказе несмотря на существующие вызовы. Он представил шаги, предпринятые для нормализации отношений с Азербайджаном, подчеркнув необходимость заключения мирного договора.
Анита Димитриу заявила, что Кипр поддерживает мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув его значимость не только для стабильности в регионе, но и в контексте перспективы членства Армении в Европейском союзе.