«Առողջության իրավունք» ՀԿ-ի նախագահ Անուշ Պողոսյանը ահազանգել է, որ Սևանի Չկալովկա գյուղում արձանագրվել է բրուցելյոզի բռնկում։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա բռնկումն անվանել է «երկրում անասնաբուժության վախճանի» հետևանք և հորդորել է չօգտագործել հում կաթ կամ չպաստերիզացված կաթնամթերք:
«Բրուցելլյոզը (հայտնի է նաև որպես Բրուցելլյոզ կամ Մալթայի տենդ) վարակիչ հիվանդություն է, որն առաջանում է Brucella տեսակի բակտերիաներով։ Այն փոխանցվում է մարդկանց հիմնականում վարակված կենդանիներից կամ նրանց արտադրանքներից (կաթ, միս), ինչպես նաև ուղիղ շփման միջոցով՝ վարակված կենդանու հետ։
Սա դասական դեպքն է, երբ երկրում անասնաբուժության վախճանի արդյունքում, որին միացել է առողջապահության վախճանը, տուժվում են բնակիչները, այս դեպքում մի ամբուղջ գյուղ։ Եվ դեռ հայտնի չէ, միսը և կաթնամթերքը որտեղ և ինչ քանակությամբ է վաճառվել և քանի մարդ է հիվանդացել։ Երբ խոսում էի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային Կենտրոնի անգործությունից և անտրամաբանական օպտիմալացումներից, կանխատեսում էի նմանատիպ դեպքերը․․․․․
Մնում է միայն բնակիչներին խորհուրդ տալ․
1․Չօգտագործել հում կաթ կամ չպաստերիզացված կաթնամթերք,
2․Կրել պաշտպանիչ հագուստ կենդանիների հետ աշխատելիս,
3․ Եթե ունեք բարձր ջերմություն (տենդ, հաճախ ալիքաձև՝ բարձրանում է, ապա ընկնում), քրտնարտադրություն (հատկապես գիշերային),հոգնածություն և թուլություն, հոդացավեր և մկանացավեր, գլխացավեր,քաշի կորուստ, ապա շտապ դիմել բժշկական օգնության»,-ասվում է գրառման մեջ։

Председатель НПО «Право на здоровье» Ануш Погосян заявила о вспышке бруцеллеза в селе Чкаловка вблизи Севана. Об этом она сообщила на своей странице в Facebook.
По её словам, вспышка стала результатом «краха ветеринарии в стране», и она призвала не употреблять сырое молоко и непастеризованные молочные продукты.
«Бруцеллез (также известен как Мальтийская лихорадка) — это инфекционное заболевание, вызываемое бактериями рода Brucella. Оно передаётся человеку в основном от заражённых животных или через продукты животного происхождения (молоко, мясо), а также при прямом контакте с больными животными.
Это классический случай, когда из-за краха ветеринарной службы и присоединившегося к нему краха системы здравоохранения страдают жители — в данном случае целая деревня. До сих пор неизвестно, где и в каком объёме продавались мясо и молочные продукты, и сколько людей заразилось. Когда я говорила о бездействии Национального центра по контролю и профилактике заболеваний и нелогичных оптимизациях, я предвидела такие случаи…
Остаётся лишь дать рекомендации жителям:
- Не употреблять сырое молоко и непастеризованные молочные продукты;
- При работе с животными носить защитную одежду;
- При наличии высокой температуры (особенно волнообразной), ночной потливости, усталости, слабости, болей в суставах и мышцах, головной боли, потери веса — срочно обратиться за медицинской помощью», — говорится в публикации.