20 Մայիս 2025 - 09:33 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում գտնվող Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 20-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Պատվիրակության անդամներն անմար կրակի մոտ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են խոնարհել՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, և լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ուսումնասիրել են Եղեռնի փաստագրական վկայությունները։ Անիտա Դիմիտրիուն գրառում է թողել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցող միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Հռիփսիմե Հունանյանը։

20 Май 2025 - 11:46 AMT
20 мая делегация во главе с председателем Палаты представителей Кипра Анитой Димитриу, находящаяся в Армении по приглашению председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна, посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд.
У Вечного огня члены делегации возложили венок и цветы в память о жертвах Геноцида армян и почтили их память минутой молчания.
В Музее-институте Геноцида армян они ознакомились с документальными свидетельствами трагедии. Анита Димитриу оставила запись в книге почётных гостей.
В состав делегации также вошли Асмик Акопян и Рипсиме Унанян, члены межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Палатой представителей Кипра и Национальным собранием Армении.