ՔՊ-ից հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ եթե ընդդիմադիր խմբակցություններն աջակցեին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին ու իմպիչմենտը հաջող ավարտ ունենար, Էդմոն Մարուքյանը մեկ տարի ժամկետով դառնալու էր վարչապետ, ու մասնակիորեն իրականանալու էին ընդդիմադիրների 4 տարվա «տվայտանքները, երազանքները»։
«Վարչապետը հեռանում էր, մեկ տարով նշանակվում էր վարչապետ, հիմա այդ մեկ տարվա հնարավորությունը տրվում է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Աղազարյանը նշել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հանգստանալու հնարավորություն էր ստանալու, մինչդեռ ընդդիմադիրներն ու Էդմոն Մարուքյանն ունակ էին կազմելու համախմբված թիմ, որը ներկայանալու էր ընտրողներին հստակ ծրագրերով, և 2028 թվականին ժողովուրդը պետք է ընտրություն կատարեր այդ հիմքով։
«Եվ մենք հնարավորություն կունենայինք նորագույն պատմության մեջ անցկացնելու ամենաարդար ընտրությունները, ինչո՞ւ, որովհետև կա Էդմոն Մարուքյան վարչապետ, կա ՔՊ մեծամասնություն, կա «Հայաստան » ու «Պատիվ ունեմ» դաշինք, կա ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյան… այս ուժերից որևէ մեկը հնարավորություն չէր ունենա այս կամ այն կերպ բացասական ազդեցություն ունենալու ընտրական գործընթացների վրա։ Սա շատ գեղեցիկ հեռանկար էր, որը մենք չունեցանք»,- նշել է ՔՊ-ական նախկին պատգամավորը։
Նրա համոզմամբ՝ ներկայում երկրի համար օրհասական իրավիճակում ընդդիմադիր ուժերը պետք է վերանայեն իրենց դիրքորոշումը և միանան իրենց նախաձեռնությանը, թեև Աղազարյանն ընդգծել է, որ իրենք բացառում են ընդդիմությանն ընդառաջ գնալը։
Բացի այդ, նախկին ՔՊ-ականների կողմից մշակվել է նաև այլընտրանքային ռազմավարություն՝ «պլան Բ», որի բովանդակության մանրամասները առայժմ հրապարակայնացնել չեն ցանկացել։
ՔՊ խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը, հիմնելով ՄԱՍԿ կուսակցությունը, վարչապետի պաշտոնում առաջադրել են «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանին։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ է Նիկոլ Փաշինյանին «Նիկոլ Փաշինյան 2»-ով փոխարինելու գործընթացին, հետեւաբար թեկնածուի հետ հանդիպման անհրաժեշտություն չենք տեսնում։ Այնուամենայնիվ, թեկնածու առաջադրած պատգամավորները մեր որոշման հետ կապված հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող են դիմել «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը»,- ասված է հայտարարությունում։

20 Май 2025 - 11:47 AMT
Бывший депутат от правящей партии «Гражданский договор» Овик Агазарян заявил, что если бы оппозиционные фракции поддержали председателя партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна и инициатива по импичменту завершилась успехом, Марукян занял бы пост премьер-министра сроком на один год. Это, по его словам, частично реализовало бы «четырехлетние мучения и мечты» оппозиции.
«Премьер-министр уходил бы, и на год назначался бы другой — такая возможность есть сейчас», — сказал он в беседе с журналистами, передает «Aysor.am ».
Агазарян добавил, что в течение этого года Никол Пашинян мог бы взять паузу, а Марукян и оппозиция, способные сформировать слаженную команду, представили бы избирателям четкую программу, на основе которой народ сделал бы выбор в 2028 году.
«И у нас была бы возможность провести самые честные выборы в новейшей истории. Почему? Потому что есть Эдмон Марукян как премьер, парламентское большинство ГД, альянсы “Армения” и “Честь имею ”, председатель ЦИК Ваагн Овакимян… Ни одна из этих сил не могла бы негативно повлиять на выборный процесс. Это была красивая перспектива, которую мы утратили», — отметил бывший депутат.
По его убеждению, в нынешней критической ситуации для страны оппозиционные силы должны пересмотреть свои позиции и присоединиться к инициативе, хотя Агазарян подчеркнул, что они исключают движение навстречу оппозиции.
Кроме того, бывшими депутатами ГД разработана альтернативная стратегия — «план Б», детали которой пока не разглашаются.
Покинувшие фракцию ГД депутаты Овик Агазарян и Акоп Асланян основали партию МАСК и выдвинули Эдмона Марукяна кандидатом на пост премьер-министра.
В то же время парламентская фракция «Имею честь» объявила, что не присоединится к процессу выдвижения Марукяна. В заявлении сказано, что они против замены Никола Пашиняна на «Никола Пашиняна 2», и не считают необходимым встречаться с кандидатом. Тем не менее, депутаты, выдвинувшие кандидатуру, могут обратиться в фракцию за дополнительной информацией.