Հայաստանում մեկնարկել է Բուլղարական մշակույթի տարին: Բուլղարական մշակույթի տարվա շրջանակներում մայիսի 29-ից հունիսի 4-ը Հայաստանում մի շարք համերգներ կանցնեն: Երկու երկրների մշակույթների նախարարությունները մշակութային ծրագիր են իրականացնում Բուլղարիայի հայտնի ազգային ու դասական պարային համույթների մասնակցությամբ:
«Տեւեական դադարից հետո Բուլղարիան կրկին ներկայացավ հայ հանդիսատեսին իր ողջ փայլով, միասնական մի ծրագրով»,-ասել են երկու երկրների դեսպաններ Տոդոր Ստայկովն ու Սերգեյ Մանասյանը Ճարտարապետների տանը տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանն ընդգծել է. «Կարեւոր է վերականգնել եւ աջակցել երկու երկրների մշակութային կապերի զարգացմանը: Հայաստանում կայանալիք համերգներն ու ցուցահանդեսները ամուր հիմք կհանդիսանան դրա համար»;
«Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում, սակայն ինձ թվում է, թե ես միշտ հիանալի ճանաչել եմ այս երկիրը: Մեր երկրներն ու ժողովրդները շատ ընդհանրություններ ունեն: Ես ուրախ եմ, որ հնարավորություն է ընձեռվել ներկայացնել բուլղարական մշակույթը ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաեւ Հայաստանի այլ քաղաքներում»,-ասել է Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարար Իվան Տոկաջիեւը:
Մայիսի 31-ին Դիլիջանում տեղի կունենա «Արաբեսկ» բալետի խմբի, «Սոֆիայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի, «Տատիկները Բիստրիցայից» համույթի եւ «Նայդեն Կիրով» ազգագրական պարի համույթի առաջին համերգը:
Հունիսի մեկին այդ կոլեկտիվների ելույթը կարող են տեսնել Գյումրիում եւ Արմավիրում, իսկ մեկ օր անց Երեւանի Պարոնյանի անվան երաժշտական թատրոնում:
Հայաստանում Բուլղարական մշակույթի տարվա պաշտոնական բացումը տեղի կունենա այսօր երեկոյան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում գալա-համերգով: Արդեն բացվել է նաեւ լուսանկարչական ցուցահանդեսը «Բուլղարիան իր ամբողջ փայլով», որը պատմում է Բուլղարիայի վանքերի ու սրբավայրերի մասին:

В Армении стартовал Год болгарской культуры. С 29 мая по 4 июня в рамках Года болгарской культуры в Армении проходит ряд концертов. Министерства культуры двух стран реализуют культурную программу с участием известных национальных и классических танцевальных ансамблей Болгарии.
После длительного времени Болгария снова предстала перед жителями Армении в полном блеске и не единичными мероприятиями, а целостной культурной программой”, – подчеркнули послы двух стран Тодор Стайков и Сергей Манасян на пресс-конференции, которая состоялась сегодня в Доме Архитектора.
Заместитель министра культуры Армении Гагик Гюрджян подчеркнул:”Очень важно восстановит и содействовать развитию культурных связей между двумя странами. Ряд концертов и выставок в Армении будут крепким фундаментом для этого”.
“Я в первые в Армении, но мне кажется, что я эту прекрасную страну знал всегда. У наших стран и народов много общего. И я рад тому, что предоставилась возможность болгарскую культуру представить не только в столице Армении, но и в других городах страны”, – в свою очередь сказал заместитель министра культуры Болгарии Иван Токаджев.
31 мая в Дилижане и Ванадзоре состоится концерт балетной группы Арабеск”, камерного оркестра Солисты Софии”, национального ансамбля Бабушки Бистрицы” и театра национального танца Найден Киров”.
Выступления ансамблей 1 июня увидят в Гюмри и Армавире, а днем позже в ереванском Государственном театре комедии им. Пароняна.
Официальное открытие Года болгарской культуры в Армении состоится сегодня вечером галла-концертом в Национальном театре оперы и балета им. Ал. Спендиаряна. А днем открылась фотовыставка Болгария в полном блеске” рассказывающая о храмах и святынях Болгарии.