20 Մայիս 2025 - 12:55 AMT
Թալինի խոշորացված համայնքին պատկանող Ագարակավան գյուղի և հարակից բնակավայրերի բնակիչները փակել են Գյումրի-Երևան ավտոճանապարհը՝ իրենց դժգոհությունն արտահայտելու համար։
Նրանք տարածքային կառավարման նախարարությունից, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամից պահանջում են այնպես անել, որ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցման շրջանակում չփակեն մայրուղին մի քանի գյուղերին միացնող լայն ու բարեկարգ ճանապարհը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Հիմա այդ ճանապարհը փակում են, մեզ տանում են մոստ, ասում են անցեք մի կմ, հետո վտանգավոր խաչաձև խաչմերուկ, այնտեղ գնալուց պիտի կանգնես, խաչակնքվես, նոր անցնես։ Մի քանի օր առաջ Շտապ օգնության մեքենան եկել մոլորվել էր։ Ոչ մի խանգարող բան չկա, ինչի՞ համար եք փակել էս ճանապարհը, պատրաստի ճանապարհ է, ինչի՞ եք փակել»,-բողոքում են բնակիչները։
Բնակիչների հետ հանդիպել է նաև Թալինի համայնքապետը։ Բողոքավորները նշել են, որ եթե խնդիրը լուծում չստանա, իրենք մտադիր են շարունակել բողոքի գործողությունները և կրկին արգելափակել մայրուղին։

20 Май 2025 - 13:09 AMT
Жители деревни Агарокаван и близлежащих населённых пунктов, входящих в укрупнённую общину Талин, перекрыли трассу Гюмри-Ереван, выражая своё недовольство.
Они требуют от Министерства территориального управления и фонда «Дорожный департамент» обеспечить, чтобы в рамках строительства автомагистрали «Север-Юг» не была перекрыта широкая и благоустроенная дорога, соединяющая несколько деревень, сообщает «Panorama.am ».
«Сейчас эту дорогу закрывают, нас направляют на мост, говорят пройти километр, потом опасный перекрёсток. Несколько дней назад скорая помощь заблудилась. Нет никаких препятствий, зачем вы закрываете эту готовую дорогу?» — возмущаются жители.
С жителями встретился также глава общины Талин. Протестующие заявили, что если проблема не будет решена, они намерены продолжить акции протеста и вновь перекрыть трассу.