20 Մայիս 2025 - 14:15 AMT
Հայ-ռուսական մարդասիրական կենտրոնում հրշեջ-փրկարարների մասնակցությամբ ցուցադրական վարժանքներ են անցել
Բալահովիտում գործող Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնում տեղի են ունեցել միջազգային ցուցադրական վարժանքներ, որոնք նվիրված են կառույցի հիմնադրման 10-րդ տարեդարձին։ Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է նաև հրշեջ-փրկարարական տեխնիկայի ու սարքավորումների ցուցահանդես։
Միջոցառման ժամանակ Ռուսաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն, ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ղեկավար Կամո Ցուցուլյանի ուղեկցությամբ, ծանոթացել է կենտրոնի նյութատեխնիկական ռեսուրսներին ու տեխնոլոգիական հնարավորություններին, ինչպես նաև զրուցել օպերատիվ կառավարման բաժնի ծառայողների և փրկարար ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը հագեցած է անհրաժեշտ բոլոր տեխնիկական և տեխնոլոգիական միջոցներով, ուստի հնարավորություններն իսկապես բարձր մակարդակի են։ Հայաստանում այս կենտրոնի շնորհիվ բարձրանում է նախևառաջ փրկարարների որակավորումը։ Կադրային ռեսուրսի ընդունումից հետո իրականացվում է պլանային ուսուցում։ Դասընթացների մի մասն անցկացվում է տվյալ կենտրոնում։ Այստեղից դուրս են գալիս փորձառու մասնագետներ»,- ասել է Կամո Ցուցուլյանը
ՌԴ ԱԻ նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն ևս իր կարծիքն է հայտնել՝ ընդգծելով, որ կենտրոնի գործունեության տասը տարին, թեև ժամանակային առումով շատ չէ, բայց կատարած աշխատանքի արդյունքներն իսկապես տպավորիչ են՝ փրկված կյանքերի թվով, ցուցաբերած մարդասիրական օգնության ծավալով և պատրաստված մասնագետների որակով։
«Մենք Երևանում անցկացրեցինք միջազգային գիտաժողով, որի ընթացքում քննարկեցինք գլոբալ հարցեր, իսկ այսօր ականատես եղանք գործնական վարժանքներին, որոնք ներառում էին վթարային իրավիճակներում փրկարարական և հրդեհաշիջման գործողություններ։ Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը մեզ ուրախացրեց բարձրորակ կադրեր պատրաստող իր նյութատեխնիկական բազայով, որն իսկապես բացառիկ է Հայաստանում։ Այստեղ փրկարարները թրծվում են և ընդգրկվում բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներում, որոնք կապված են արտակարգ իրավիճակների ռիսկերի հետ։ Շատ լավ է, որ մենք ունենք համագործակցության մեծ տիրույթ և կարող ենք զարգացնել փոխգործակցությունը՝ հանուն մարդկանց կյանքերի փրկության»,- ասել է ՌԴ ԱԻ նախարարի տեղակալը։
Վարժանքներին մասնակցել են ոչ միայն Հայաստանի ու Ռուսաստանի հրշեջ-փրկարարները, այլև Քաղպաշտպանության միջազգային կազմակերպության կազմում ընդգրկված 12 այլ երկրների ներկայացուցիչներ։

В Армяно-российском центре гуманитарного реагирования в Балаовите прошли международные показательные учения, приуроченные к 10-летию учреждения. В рамках мероприятия также была организована выставка пожарно-спасательной техники и оборудования.
Заместитель министра по чрезвычайным ситуациям России Вячеслав Бутко в сопровождении главы Спасательной службы МВД Армении Камо Цуцуляна ознакомился с материально-техническими ресурсами и технологическими возможностями центра, а также пообщался с сотрудниками оперативного управления и представителями спасательных подразделений, сообщает «Арменпресс».
«Армяно-российский центр гуманитарного реагирования оснащён всеми необходимыми техническими и технологическими средствами, и его возможности действительно на высоком уровне. Благодаря центру повышается квалификация армянских спасателей. После набора кадров осуществляется плановое обучение, часть которого проходит непосредственно здесь. Центр выпускает подготовленных специалистов», — отметил Камо Цуцулян.
Вячеслав Бутко также выразил мнение, что, несмотря на относительно короткий десятилетний срок работы центра, результаты впечатляют — по числу спасенных жизней, объему оказанной гуманитарной помощи и качеству подготовки специалистов.
«В Ереване мы провели международную конференцию по глобальным вопросам, а сегодня стали свидетелями практических учений по спасению и тушению пожаров в чрезвычайных ситуациях. Центр порадовал своей исключительной материально-технической базой для подготовки квалифицированных кадров. Здесь спасатели закаляются и участвуют во всех необходимых мероприятиях, связанных с рисками ЧС. Прекрасно, что у нас есть широкое поле для сотрудничества ради спасения человеческих жизней», — добавил он.
В учениях приняли участие пожарные и спасатели не только из Армении и России, но и представители 12 стран — членов Международной организации гражданской обороны.