20 Մայիս 2025 - 14:15 AMT
Հայ-ռուսական մարդասիրական կենտրոնում հրշեջ-փրկարարների մասնակցությամբ ցուցադրական վարժանքներ են անցել
Բալահովիտում գործող Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնում տեղի են ունեցել միջազգային ցուցադրական վարժանքներ, որոնք նվիրված են կառույցի հիմնադրման 10-րդ տարեդարձին։ Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է նաև հրշեջ-փրկարարական տեխնիկայի ու սարքավորումների ցուցահանդես։
Միջոցառման ժամանակ Ռուսաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն, ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ղեկավար Կամո Ցուցուլյանի ուղեկցությամբ, ծանոթացել է կենտրոնի նյութատեխնիկական ռեսուրսներին ու տեխնոլոգիական հնարավորություններին, ինչպես նաև զրուցել օպերատիվ կառավարման բաժնի ծառայողների և փրկարար ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը հագեցած է անհրաժեշտ բոլոր տեխնիկական և տեխնոլոգիական միջոցներով, ուստի հնարավորություններն իսկապես բարձր մակարդակի են։ Հայաստանում այս կենտրոնի շնորհիվ բարձրանում է նախևառաջ փրկարարների որակավորումը։ Կադրային ռեսուրսի ընդունումից հետո իրականացվում է պլանային ուսուցում։ Դասընթացների մի մասն անցկացվում է տվյալ կենտրոնում։ Այստեղից դուրս են գալիս փորձառու մասնագետներ»,- ասել է Կամո Ցուցուլյանը
ՌԴ ԱԻ նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն ևս իր կարծիքն է հայտնել՝ ընդգծելով, որ կենտրոնի գործունեության տասը տարին, թեև ժամանակային առումով շատ չէ, բայց կատարած աշխատանքի արդյունքներն իսկապես տպավորիչ են՝ փրկված կյանքերի թվով, ցուցաբերած մարդասիրական օգնության ծավալով և պատրաստված մասնագետների որակով։
«Մենք Երևանում անցկացրեցինք միջազգային գիտաժողով, որի ընթացքում քննարկեցինք գլոբալ հարցեր, իսկ այսօր ականատես եղանք գործնական վարժանքներին, որոնք ներառում էին վթարային իրավիճակներում փրկարարական և հրդեհաշիջման գործողություններ։ Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը մեզ ուրախացրեց բարձրորակ կադրեր պատրաստող իր նյութատեխնիկական բազայով, որն իսկապես բացառիկ է Հայաստանում։ Այստեղ փրկարարները թրծվում են և ընդգրկվում բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներում, որոնք կապված են արտակարգ իրավիճակների ռիսկերի հետ։ Շատ լավ է, որ մենք ունենք համագործակցության մեծ տիրույթ և կարող ենք զարգացնել փոխգործակցությունը՝ հանուն մարդկանց կյանքերի փրկության»,- ասել է ՌԴ ԱԻ նախարարի տեղակալը։
Վարժանքներին մասնակցել են ոչ միայն Հայաստանի ու Ռուսաստանի հրշեջ-փրկարարները, այլև Քաղպաշտպանության միջազգային կազմակերպության կազմում ընդգրկված 12 այլ երկրների ներկայացուցիչներ։

20 May 2025 - 15:12 AMT
International demonstration exercises were held at the Armenian-Russian Humanitarian Response Center in Balashovit to mark its 10th anniversary. As part of the event, an exhibition of firefighting and rescue equipment was also organized.
Russia’s Deputy Minister of Emergency Situations, Vyacheslav Butko, toured the center’s logistical and technological infrastructure alongside the head of Armenia’s Rescue Service, Kamo Tsutsulyan. They also spoke with staff from the operational management unit and representatives of rescue divisions, Armenpress reports.
"The Armenian-Russian Humanitarian Response Center is fully equipped with all necessary technical and technological tools, offering truly high-level capabilities. It plays a crucial role in enhancing the skills of Armenian rescuers. After personnel recruitment, structured training is carried out, some of which takes place at the center itself. The professionals trained here are highly experienced," said Kamo Tsutsulyan.
Vyacheslav Butko also shared his views, emphasizing that while the center has only been active for ten years, the results are remarkable—in terms of lives saved, the scale of humanitarian aid delivered, and the quality of trained specialists.
"We held an international conference in Yerevan to address global issues, and today we observed practical exercises involving rescue and firefighting operations in emergency scenarios. The Armenian-Russian Humanitarian Response Center impressed us with its unique resources for training high-quality personnel. Rescuers here are well-prepared and actively involved in all necessary emergency risk-related efforts. It’s important that we have a broad framework for cooperation to save lives," said the Russian official.
In addition to Armenian and Russian personnel, representatives from 12 other countries that are part of the International Civil Defense Organization participated in the exercises.