Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստան այցը սկսել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգում՝ ծաղկեպսակ տեղադրելով «Մայր Հայաստան» հուշարձանի անմար կրակի մոտ:
Նախարարն ու նրա պատվիրակության անդամները հարգանքի տուրք են մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳՆ շենքում նախատեսված է Լավրովի և Միրզոյանի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի ընդլայնված կազմով բանակցություն և երկու նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսը։
ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդման համաձայն՝ հանդիպումները կայանալու են ըստ 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև հունվարի 21-ին Արարատ Միրզոյանի Մոսկվա կատարած այցի արդյունքների։
Քննարկվելու են հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության տարբեր ոլորտներ, փոխգործակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում, միջազգային կառույցներում՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ում, դիրքորոշումների համադրման հարցեր։
Կողմերը մտքեր են փոխանակելու նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ՝ ներառյալ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացների զարգացումները։
Հանդիպման արդյունքներով ակնկալվում է ստորագրել ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ-ների միջև 2025-2026 թվականների խորհրդակցությունների ծրագիրը։
Այցի ընթացքում Լավրովը ելույթ է ունենալու հայ-ռուսական համալսարանում՝ ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների, ուսանողների և փորձագիտական շրջանակի ներկայացուցիչների առջև։ Նաև նախատեսված է հանդիպում Ռուսական տանը՝ տեղի հայրենակիցների հետ։
Ըստ ձևավորված ավանդույթի՝ Լավրովը ծաղկեպսակ կդնի նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին։
Լավրովը Երևան է ժամանել մայիսի 20-ին։ Նրա նախորդ այցը կայացել է 2022 թվականի հունիսին։
Լավրովի այցին ընդառաջ Երևանում հայտնվել էին մի քանի հակապուտինյան պաստառներ՝ Ռուսաստանի դեսպանատան շենքի մոտ և «Կիևյան կամրջի» վրա։ Արման Բաբաջանյանը օդանավակայանի ճանապարհին «Պուտինը մարդասպան է» գրությամբ մեծ պաստառ էր պարզել և հայտնել այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում։ Ոստիկանությունը հեռացրել է պաստառները։

21 Май 2025 - 08:54 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров начал свой визит в Армению с возложения венка у Вечного огня в ереванском Парке Победы у памятника «Мать Армения». Делегация почтила память погибших в Великой Отечественной войне, сообщает «Спутник Армения».
Позже Лавров проведёт переговоры с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в здании МИД. После двусторонней беседы состоятся расширенные переговоры и совместная пресс-конференция.
Согласно сообщению МИД России, встречи пройдут на основе договорённостей, достигнутых 8 октября 2024 года на высоком уровне, а также по итогам визита Мирзояна в Москву 21 января.
Стороны обсудят сотрудничество в различных сферах, взаимодействие в рамках евразийских интеграционных объединений, а также координацию позиций в международных структурах, в том числе ООН.
Особое внимание будет уделено вопросам региональной безопасности, в том числе развитию армяно-азербайджанского и армяно-турецкого урегулирования.
По итогам переговоров ожидается подписание программы консультаций между МИД Армении и России на 2025–2026 годы.
В рамках визита Лавров также выступит в Российско-Армянском университете перед преподавателями, студентами и экспертами, связанными с российскими вузами. Запланирована также встреча с соотечественниками в Российском доме.
В соответствии с традицией, Лавров возложит венок и к мемориалу жертв Геноцида армян.
Лавров прибыл в Ереван 20 мая. Его предыдущий визит состоялся в июне 2022 года.
Накануне прибытия в городе появились антипутинские плакаты — у посольства РФ и на «Киевском мосту». Активист Арман Бабаджанян развернул большой баннер с надписью «Путин — убийца» на дороге к аэропорту и сообщил об этом на своей странице в Facebook. Полиция убрала плакаты.