«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակից Մեսրոպ Եսայանն արդարացվել է։ Այդ մասին հաղորդել է նրա պաշտպան Արսեն Բաբայանը։
Այսպիսով դատավոր Մուշեղ Արամյանը կայացրել է արդարացման վերդիկտ՝ ԱԳՆ շենքի մոտ ոստիկանների և ակցիայի մասնակիցների միջև տեղի ունեցած միջադեպը չհամարելով խուլիգանություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դատալեքս»-ում հրապարակված մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության համաձայն, Մեսրոպ Եսայանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2024 թվականի մայիսի 31-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Վազգեն Սարգսյան փողոց 3 Կառավարական տուն 2 հասցեում գտնվող՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքի դիմաց կազմակերպված ակցիայի ընթացքում մի խումբ անձանց հետ կատարել է խուլիգանություն։
Ըստ գործի նյութերի, Եսայանն ակցիայի ժամանակ ձեռքում գտնվող ծխարձակող առարկան նետել է ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ, որի արդյունքում խախտվել է նշված վայրում գտնվող անձանց անդորրը, և նույն եղանակով խափանվել է հանրային միջոցառումը:
2024թ. հունիսի 4-ին Մեսրոպ Եսայանը ձերբակալվել էր, նույնը օրը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր կիրառվել տնային կալանքը 2 ամիս ժամկետով, համակցված բացակայելու արգելքի հետ: Բողոքարկման արդյունքում մեղադրյալ Մեսրոպ Եսայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց տնային կալանքը փոխվել է, նրան ազատ են արձակել դատական նիստերի դահլիճից և կիրառել վարչական հսկողություն։

Участник движения «Тавуш во имя Родины» Месроп Есаян был оправдан. Об этом сообщил его адвокат Арсен Бабаян.
Судья Мушег Арамян вынес оправдательный приговор, решив, что инцидент между полицией и участниками акции у здания Министерства иностранных дел не является хулиганством, сообщает «Panorama.am ».
Согласно краткому содержанию обвинительного заключения, опубликованному на платформе «Даталекс», Есаян был обвинён в хулиганстве, якобы совершённом 31 мая 2024 года около 16:00 во время акции у здания МИД Армении по адресу улица Вазгена Саргсяна, 3, Дом правительства 2.
Материалы дела утверждали, что Есаян бросил дымовую шашку в сторону полицейских, чем нарушил общественный порядок и сорвал мероприятие.
4 июня 2024 года Есаян был задержан, в тот же день суд избрал в качестве меры пресечения двухмесячный домашний арест с ограничением выезда. Впоследствии, после обжалования, мера была изменена: его освободили прямо из зала суда и установили административный надзор.