21 Մայիս 2025 - 10:20 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն պատրաստակամ է շարունակելու ՌԴ հետ փոխշահավետ համագործակցությունը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը՝ մեր ժողովուրդների և երկու պետությունների շահերին համապատասխան»,–ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների երկամյա նոր ծրագրի մշակման գործընթացն արդեն ամբողջովին ավարտված է, ինչի մասին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հուսով եմ՝ այսօր այդ ծրագիրը կստորագրվի»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը հավելել է, որ հատկապես հումանիտար ոլորտում նկատվել են դրական միտումներ համագործակցության մակարդակում։ Նա ընդգծել է, որ նախարարների միջև կայացած հանդիպումը եղել է արդյունավետ և վստահություն է հայտնել, որ ընդլայնված ձևաչափով քննարկումները ևս շարունակելու են նույն կառուցողական ուղղությամբ։
Մայիսի 21-ին նախատեսված են նաև Լավրովի հանդիպումները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։

21 Май 2025 - 10:54 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на расширенной встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым заявил, что Армения готова продолжить взаимовыгодное сотрудничество с Россией. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«Подтверждаю нашу готовность продолжать эффективный политический диалог и взаимовыгодное сотрудничество в интересах наших народов и государств», — сказал Мирзоян.
Он также сообщил, что процесс подготовки новой двухлетней программы политических консультаций между министерствами иностранных дел Армении и России полностью завершён. Об этом министр сообщил в ходе расширенной встречи с Лавровым, передаёт «Aysor.am ».
«Надеюсь, что сегодня эта программа будет подписана», — добавил Мирзоян.
Мирзоян отметил положительные тенденции в сотрудничестве, особенно в гуманитарной сфере. Он подчеркнул, что прошедшая встреча была эффективной и выразил уверенность, что обсуждения в расширенном формате продолжатся в том же конструктивном духе.
21 мая запланированы также встречи Лаврова с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Вагарном Хачатуряном.