21 Մայիս 2025 - 11:57 AMT
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Երևանում իր հայ պաշտոնակցի հետ համատեղ ասուլիսում ընդգծել է, որ Հայաստանի «ուկրաինացման» պատճառ չի տեսնում։
Նա այդպես է արձագանքել լրագրողի հարցին այն մասին, թե թե արդյոք Ռուսաստանը պատրաստվում է տնտեսական պատժամիջոցներով կամ ռազմական ուժով կանխարգելել Հայաստանի մերձեցումը ԵՄ-ի հետ, թեՌուսաստանն այնուամենայնիվ կհարգի Հայաստանի որոշումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ես որևէ պատճառ չեմ տեսնում Հայաստանի «ուկրաինացման համար»։ Հայաստանը մեր դաշնակիցն է, մեր ընկերը, Հայաստանը օրենքից դուրս չի հայտարարում ռուսերենն ու ռուսական մշակույթը, օրինական իրավունքներից չի զրկում էթնիկ ռուսներին և նրանց, ովքեր պարզապես ցանկանում են ռուսերեն խոսել»,- ասել է Լավրովը։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը ևս հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող «նստել երկու աթոռի վրա» և ստիպված է լինելու ընտրություն կատարել ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև։Ըստ նրա, Հայաստանի որոշումը նման է «Տիտանիկի» տոմս գնելուն։

21 Май 2025 - 15:14 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на совместной пресс-конференции в Ереване со своим армянским коллегой заявил, что не видит причин для так называемой «украинизации» Армении, несмотря на её шаги в сторону интеграции с Европейским союзом.
Отвечая на вопрос журналиста о том, будет ли Россия использовать экономические санкции или военную силу, чтобы воспрепятствовать сближению Армении с ЕС, или всё же примет суверенное решение Еревана, Лавров отметил: «Я не вижу причин для «украинизации» Армении. Армения — наш союзник, наш друг. Армения не запрещает русский язык и русскую культуру, не лишает этнических русских и русскоязычных законных прав».
Эти заявления прозвучали после того, как 26 марта Национальное собрание Армении окончательно одобрило законопроект о запуске процесса вступления в ЕС. Правительство поддержало инициативу гражданского объединения «Евровыбор» 9 января, однако Европейский союз пока не направил официального приглашения к переговорам о членстве. Оппозиционные силы назвали этот закон юридическим абсурдом. Президент Армении подписал закон.
В то же время вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Армения «не может сидеть на двух стульях» и ей придётся выбирать между Евразийским экономическим союзом и ЕС. По его словам, решение Армении напоминает покупку билета на «Титаник».