ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հաստատել է, որ ինքը և իր թիմակիցները չեն ձգտում վերադառնալ իշխանության, այլ միայն ցանկանում են հասնել իշխանափոխության։
«Ես հայտարարել եմ՝ ես և իմ թիմակիցները նպատակ չունենք գալու իշխանության։ Մեր նպատակը իշխանափոխությունն է»,-ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե իր և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի միջև հակասություններն արդյո՞ք գերակշռում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու ցանկությանը և ինչու չի ձևավորվում այդ հարցում միասնական համաձայնություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Եթե անձնապես եք ուզում՝ ես 2 կարևոր նպատակ եմ տեսնում ինձ համար՝ իշխանափոխություն և իմ ընկերների վերադարձը Բաքվի բանտերից։ Ես ուրիշ ոչ մի բան չեմ ուզում։ Ով ինչ ուզում է, թող ամբողջովին վերցնի»,–ասել է նա։
Խոսելով վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրված Էդմոն Մարուքյանի և իմպիչմենտի գործընթացի մասին՝ Սարգսյանն ընդգծել է. «Մենք չենք կարող քվեարկել մի մարդու օգտին, սատարել նույնիսկ փողոցով, ով այսօրվա Հայաստանի կառավարիչներից մեկն է եղել, նրանց հետ է աշխատել, այս ամբողջ ողբերգությունների մասնակից է եղել։ Մենք ասում ենք՝ տեսել ենք քո գործելաոճը»։
Հարցին, թե արդյոք իրենք կընդունեն թեկնածուին, եթե նա Ռոբերտ Քոչարյանի թիմից լինի կամ հենց Քոչարյանը, Սարգսյանը դրական է պատասխանել։
«Մենք ասել ենք՝ այո։ Այո։ Ով ուզում է գա»,–նշել է նա։
Նա միաժամանակ կարևորել է արտաքին աջակցությունը, սակայն ընդգծել է, որ առանց ներքին շարժման, որևէ արտաքին ուժ արդյունավետ չի կարող գործել։
«Այո, դրսի ուժերի օժանդակությունը շատ կարևոր է, բայց այսօր չեմ տեսնում այդ օժանադկությունը այն չափով, որ բավարար լինի։ Բայց վստահ եմ, եթե մենք մեր ուժերի ամբողջ լարվածությամբ մտնենք պայքարի մեջ, միաժամանակ կգտնվեն նաև տարբեր աշխարհամասերում, տարբեր տեղերում ուժեր, մարդիկ, ովքեր կսատարեն այդ շարժումը»,- ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը։
Քոչարյանն իր հարցազրույցում ասել է, որ ՀՀԿ-ն իշխանություն է դարձել իր նախագահության ժամանակ։
«Մեծ հարց է, թե ո՞վ է ում թիկունք կանգնել կայացման համար։ Նույնիսկ բարոյականության հարց է նման բան հնչեցնելը։ Եթե հարց առաջանա, որ այս իշխանություններից ազատվելու համար անհրաժեշտություն լինի կոալիցիա կազմել, չեմ կարծում, որ այլընտրանք ենք ունենալու։ Բայց միասին ընտրության գնալու հնարավորությունը չեմ տեսնում»,–ասել է նա։

21 Май 2025 - 15:23 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян подтвердил, что ни он, ни его соратники не стремятся вернуться к власти, а лишь ставят перед собой цель добиться смены правящего режима.
«Я уже заявлял — ни я, ни мои соратники не намерены возвращаться к власти. Наша цель — смена власти», — отметил он, отвечая на вопрос о разногласиях между ним и вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, и мешают ли они их стремлению отстранить премьер-министра Никола Пашиняна, сообщает «Panorama.am ».
«Если хотите по-человечески: я вижу для себя две важнейшие цели — смена власти и возвращение моих друзей из бакинских тюрем. Больше я ничего не хочу. Пусть остальные берут всё, что пожелают», — сказал он.
Касаясь кандидатуры Эдмона Марукяна и процесса импичмента, Саргсян подчеркнул: «Мы не можем голосовать за человека или поддерживать его даже на улице, если он был частью сегодняшней власти, работал с ними и участвовал во всех этих трагедиях. Мы говорим — мы видели, как ты действуешь».
На вопрос, примет ли он кандидата из команды Кочаряна или самого Кочаряна, Саргсян ответил утвердительно.
«Мы сказали — да. Да. Пусть приходит кто хочет», — заявил он.
Он также подчеркнул важность внешней поддержки, но отметил, что без внутреннего движения она будет бесполезна.
«Да, поддержка извне очень важна, но сегодня я не вижу её в необходимом объеме. Тем не менее, я уверен: если мы бросим в борьбу все силы, найдутся люди и силы в разных регионах мира, которые поддержат движение», — заявил третий президент Армении.
В интервью Кочарян заявил, что Республиканская партия Армении пришла к власти во времена его президентства.
«Большой вопрос — кто кому помогал в становлении? Говорить такое — даже вопрос морали. Если возникнет необходимость создать коалицию для избавления от нынешней власти — не думаю, что у нас будет альтернатива. Но возможности совместного участия в выборах я не вижу», — сказал он.