22 Մայիս 2025 - 06:47 AMT
ԼՂ փախստականների միությունը՝ Ալիևին․ Բաքուն է խոչընդոտել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրականացմանն Արցախում
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին խոսքերին, որն ասել է, թե ՀՀ–ն պետք է թույլ տա «ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մոնիտորինգ անցկացնել, ինչպես նաև երկխոսություն սկսի Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի վերադարձի հարցի շուրջ»։
Նշվում է, որ հենց Ադրբեջանն է եղել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության աշխատանքների խափանման նախաձեռնողը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անտեսելով Եվրոպական Խորհրդարանի զեկույցներն ու բանաձևերը, Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումները, որոնք փաստում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության կանխամտածված, ռասայական ատելության հիմքով ոչնչացման, յուրացման և խեղաթյուրման մասին՝ ուղերձ է հղել Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում սույն թվականի մայիսի 21-ին անցկացվող խորհրդաժողովին, նշելով, որ «Հայաստանը պետք է հրաժարվի հարևան պետությունների նկատմամբ տարածքային պահանջներից, քայլեր ձեռնարկի մեր մշակութային ժառանգությունը վերականգնելու և պահպանելու համար, թույլ տա ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը մոնիտորինգ անցկացնել այս նպատակով, ինչպես նաև երկխոսություն սկսի Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ վերադարձի հարցի շուրջ»։
Մինչդեռ, երբ ժողովրդավարական աշխարհում ամենամեծ ներկայացուցչական կառույցներից մեկը՝ Եվրոպական խորհրդարանը, իր 2023/2119(INI) զեկույցում արձանագրել է Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության վրա բռնի տեղահանման դեպքերը՝ մոտ 120,000 անձանց ներգրավմամբ, դրանք որակելով էթնիկ զտումներ, իսկ 2024 թվականի հոկտեմբերի 23-ի բանաձևում փաստել է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, Ադրբեջանը փորձում է նույն մեթոդով մերժել իր պարտավորությունների կատարումը։
Այն հանգամանքում, երբ հենց Ադրբեջանն է եղել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության աշխատանքների խափանման նախաձեռնողը Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ առաքելությունն անհրաժեշտ էր ժառանգության ոչնչացումը կանխելու և պահպանված նմուշները փաստագրելու համար, պաշտոնական Բաքուն միաժամանակ փորձում է խոսել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատի իրագործման մասին՝ Հայաստանի տարածքում։
Մինչդեռ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից դեռ 2022 թվականին ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» բանաձևը (N 2582) ուղղակիորեն հորդորել է Ադրբեջանին ձեռնարկել գործողություններ՝ հայկական ժառանգության ոչնչացումը կանխելու ուղղությամբ և պատասխանատվության ենթարկել այդ գործողությունների իրականացնողներին, Ադրբեջանը շարունակում է հրաժարվել ընդունել իր ներգրավվածությունը և վարել ժխտողական դիրքորոշում։
Անկարայում կայացած միջազգային խորհրդաժողովի ընթացքում, որը կրում էր «Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձը՝ որպես մարդու իրավունքների գերակայության կարևոր պայման» խորագիրը, Ալիևը նաև պնդել է, թե Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի խաղաղ նախաձեռնությունները, որոնք հավասարեցվում են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, ընդունելություն են գտել միջազգային հանրության կողմից։ Սակայն այն նույն միջազգային հանրությունն է բազմիցս մատնանշել, որ հենց Ադրբեջանը է լուրջ և համակարգված ձևով խախտել մարդու իրավունքները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների միությունը կտրուկ քննադատել է Ադրբեջանի որդեգրած ցեղասպան քաղաքականությունը, ատելության խոսքը, հիմնարար իրավունքների խախտումը, ինչպես նաև պատմության խեղաթյուրումը և տարածքային նկրտումները՝ միջազգային իրավունքի բացահայտ անարգմամբ։ Նրանք ընդգծել են, որ մի ամբողջ ժողովրդի բռնի արտաքսումը պատմական բնակավայրերից, պատերազմի հանցագործությունների իրագործումը և միջազգային մարդասիրական նորմերի կոպիտ խախտումները անպատիժ չեն կարող մնալ։
Միությունը կոչ է արել միջազգային հանրությանը վճռականորեն արձագանքել Ադրբեջանի սպառնալիքներին, պաշտպանել հայ ժողովրդի անկապտելի իրավունքները, դատապարտել էթնիկ զտման դեպքերը, մշակութային ցեղասպանությունը և պատմության խեղաթյուրումը՝ միաժամանակ իրական քայլեր ձեռնարկելով խտրականության և ատելության տարածման դեմ։

22 Май 2025 - 07:57 AMT
Правозащитный союз беженцев из Нагорного Карабаха выступил с заявлением в ответ на высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева, который заявил, что Армения должна допустить миссию ЮНЕСКО для мониторинга, а также начать диалог по вопросу возвращения общины Западного Азербайджана.
В заявлении подчёркивается, что именно Азербайджан стал инициатором срыва работы миссии ЮНЕСКО в Нагорном Карабахе.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев, игнорируя доклады и резолюции Европейского парламента, а также решения Международного суда ООН в Гааге о применении временных мер, которые фиксируют преднамеренное уничтожение, присвоение и искажение армянского культурного наследия на территории Нагорного Карабаха по признаку расовой ненависти, выступил с обращением на конференции, прошедшей 21 мая в Анкаре. В своём выступлении он заявил, что "Армения должна отказаться от территориальных претензий к соседним государствам, предпринять шаги по восстановлению и сохранению нашего культурного наследия, допустить миссию ЮНЕСКО для мониторинга и начать диалог по возвращению общины Западного Азербайджана"».
В то же время Европейский парламент в своём докладе 2023/2119(INI) зафиксировал случаи насильственного перемещения гражданского населения Нагорного Карабаха вследствие военной агрессии Азербайджана, затронувшей около 120 000 человек, квалифицируя это как этнические чистки. Резолюция от 23 октября 2024 года зафиксировала массовые нарушения прав человека. Несмотря на это, Азербайджан продолжает отказываться выполнять свои обязательства.
Хотя именно Азербайджан сорвал миссию ЮНЕСКО в Нагорном Карабахе, которая должна была предотвратить уничтожение наследия и зафиксировать сохранившиеся памятники, официальный Баку теперь говорит о выполнении мандата ЮНЕСКО на территории Армении.
Резолюция Европейского парламента № 2582 от 2022 года прямо призывала Азербайджан принять меры для предотвращения уничтожения армянского наследия и привлечь виновных к ответственности. Однако Баку продолжает отрицать свою причастность и придерживается политики отрицания.
На международной конференции в Анкаре под названием «Возвращение в Западный Азербайджан как важное условие верховенства прав человека» Алиев также утверждал, что «мирные инициативы общины Западного Азербайджана, соответствующие международному праву, получили признание международного сообщества». Между тем, именно международное сообщество неоднократно указывало на серьёзные и системные нарушения прав человека со стороны Азербайджана, подчёркивается в заявлении.
Союз беженцев Карабаха резко осудил политику геноцида Азербайджана, язык вражды, нарушение основных прав, искажение истории и территориальные притязания, расценивая это как явное пренебрежение международным правом. Отмечается, что насильственное изгнание целого народа с исторической родины, военные преступления и грубые нарушения гуманитарных норм не могут остаться безнаказанными.
Организация призвала международное сообщество решительно отреагировать на угрозы Азербайджана, защитить неотъемлемые права армянского народа, осудить этнические чистки, культурный геноцид и искажение истории, а также предпринять реальные шаги против распространения дискриминации и ненависти.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув весь регион интенсивному артиллерийскому обстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение российского миротворческого командования о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. 24 сентября началась насильственная депортация жителей Арцаха — более 100 000 человек были вынуждены покинуть регион и переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе остались около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.