22 Մայիս 2025 - 11:25 AMT
էկոնոմիկայի նախարար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության փոխնախագահԳևորգ Պապոյանը կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում, անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությանը, ասել է, որ քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրված չէ, բոլոր տեսակի ռիսկերը ինչ-որ չափով առկա են։
Նա նշել է, որ հայկական կողմն ամեն ջանք գործադրում է, որ պայմանագիրը ստորագրվի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրված չէ, բոլոր տեսակի ռիսկերը ինչ-որ չափով առկա են: Մեր ինքնիշխանության և կարմիր գծերի շրջանակում ամեն ջանք գործադրում ենք, որպեսզի կնքենք խաղաղության պայմանագիր, որպեսզի նոր էսկալացիա չլինի, նոր պատերազմ չլինի, նոր զոհեր չունենանք: ՀՀ կառավարությունը այդ ամենն իրականացնում է այդ նպատակով:
Ամերիկյան կողմի հայտարարությունը. ես, իհարկե, դրա մասնագետը չեմ, բայց ցանկացած հայտարարության, որը կօգնի կողմերին ստորագրել արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը, ես կարծում եմ դրական վերաբերմունք ունեմ, և հակառակը՝ եթե կլինի հայտարարություն, որը կհեռացնի կողմերին կամ կողմերից մեկին այդ հայտարարություններից, բնականաբար, բացասական կգնահատեմ»,- ասել է Պապոյանը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ ասել էր, որ Վաշինգտոնը կարևորում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Նա նշել էր, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև զինված հակամարտության իրական ռիսկը պահպանվում է, և Վաշինգտոնը փորձում է կանխել դա։

22 Май 2025 - 12:43 AMT
Министр экономики Армении и заместитель председателя правящей партии «Гражданский договор» Геворг Папоян на брифинге после заседания правительства заявил: «Пока мирный договор не подписан, все виды рисков в той или иной степени сохраняются», передает 1lurer.am.
По его словам, армянская сторона прилагает максимум усилий для подписания соглашения: «В рамках нашего суверенитета и красных линий мы делаем все возможное, чтобы заключить мирный договор, предотвратить новую эскалацию, избежать новой войны и не допустить жертв. Все действия правительства направлены именно на это».
Комментируя заявление американской стороны, Папоян отметил: «Я, конечно, не специалист в этой области, но считаю положительным любое заявление, которое поможет сторонам подписать уже согласованный мирный договор. И наоборот, если заявление будет отдалять стороны от соглашения, то, естественно, я это оцениваю отрицательно».
Госсекретарь США Марко Рубио в ходе слушаний в Комитете по международным делам Палаты представителей Конгресса заявил, что Вашингтон считает важным подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Он подчеркнул, что риск вооруженного конфликта сохраняется и США прилагают усилия для его предотвращения.