Կրթաթոշակների տրամադրման կարգը կփոխվի։ Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել նախկինում ընդունած որոշման մեջ՝ կարգավորումներն ուղղված են ուսանողների առաջադիմության խրախուսմանը:
Ըստ հիմնավորման, անհրաժեշտություն է առաջացել կրթաթոշակային քաղաքականության վերանայման՝ մեծացնելով յուրաքանչյուր ուսանողին տրվող կրթաթոշակի չափը և հստակեցնելով կրթաթոշակի տրամադրման պայմաններն ու պահանջները:
Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն իրականացրել է ուսանողների առաջադիմության վերլուծություններ՝ Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական, Հայաստանի ազգային ագրարային, Շիրակի, Գորիսի և Վանաձորի պետական համալսարաններից ստացված տեղեկատվության համաձայն:
Արդյունքում՝ ակնկալվում է պետության համար առաջնային և կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով կրթաթոշակ տրամադրել ըստ կիսամյակների՝ խրախուսելով ուսանողների առաջադիմությունը: Մասնավորապես, մեկ կիսամյակի արդյունքում կրթաթոշակի տրամադրումը, հատկապես մագիստրոսի կրթական ծրագրով սովորողների դեպքում (մագիստրատուրայում ուսումնառությունը 2 տարի է) կնպաստի կրթության որակի բարձրացմանը՝ խրախուսելով ուսանողներին կենտրոնանալ առաջադիմության վրա:
Որոշումը կտարածվի 2025/2026 ուստարվանից պետության համար առաջնային և կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով 1-ին կուրս ընդունված ուսանողների վրա:

22 Май 2025 - 15:31 AMT
Правительство Армении внесло изменения в ранее принятое постановление, касающееся порядка предоставления стипендий. Новые нормы направлены на поощрение академической успеваемости студентов.
Как указано в обосновании, возникла необходимость пересмотра стипендиальной политики — с увеличением размера выплат и уточнением условий и требований для их получения.
Комитет по высшему образованию и науке провёл анализ академической успеваемости студентов на основе данных, полученных от Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, Армянского национального аграрного университета, а также Ширакского, Горисского и Ванадзорского государственных университетов.
В результате предполагается, что стипендии по приоритетным и значимым для государства специальностям будут предоставляться по итогам каждого семестра. Особенно это касается магистрантов, для которых обучение длится два года. Выплаты за семестровую успеваемость должны способствовать повышению качества образования и мотивации студентов.
Решение вступит в силу с 2025/2026 учебного года и распространится на студентов, поступивших на первый курс по приоритетным для государства специальностям.