Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում հիմնվել է ձեռագրերի վերականգնման թղթի արտադրություն՝ տեղական հումքով
Նորաբաց արտադրամասի բացման արարողությանը ներկա են գտնվել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԵՄ Հայաստանի ներկայացուցչության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, ինչպես նաև մի շարք գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով հավաքվածներին, ընդգծել է. «Մատենադարանում անընդհատ հաճելի նորություններ կան, որոնք մեզ ստիպում են առնչվել Մատենադարանի մի նոր շերտին՝ հավելյալ անգամ համոզվելով, որ այստեղ գործունեության ընդլայնումը սահմաններ չունի: Մատենադարանն ավելին է, քան պահոցը և գիտական աշխատավայրը. սա նաև փորձառության և հնարավորությունների մի միջավայր է, որտեղ հայկական վերականգնողական թղթի արտադրությունը դառնալու է հիանալի հնարավորություն՝ զարգացման ճանապարհին»: Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել նախաձեռնության կազմակերպիչներին՝ նման նորարար նախաձեռնության համար։
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանն իր ելույթում շեշտել է, որ նախաձեռնությունը մեծ նշանակություն ունի հաստատության պատմության համար։
«Մատենադարանն այն վայրն է, որտեղ վերականգնվում են ոչ միայն Մատենադարանի ամբարներում պահված արժեքները, այլև Հայաստանի բոլոր գրադարանների ու թանգարանների գրավոր կոթողներն ու հուշարձանները»,–ասել է նա։
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն կառույցներին, որոնք աջակցել են ծրագրի իրականացմանը։
Խզմալյանը նաև նշել է, որ նախարարության աջակցությամբ համալրվել են վերականգնող մասնագետների հաստիքները, ինչը կարևոր դեր ունի Մատենադարանի մասնագիտական առաջխաղացման համար, քանի որ վերականգնման ենթակա նյութերի ծավալները շարունակ աճում են։
Միջոցառման ընթացքում Արա Խզմալյանը շնորհակալագրեր է հանձնել այն կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, որոնք նպաստել են նախաձեռնության հաջող մեկնարկին։ Վերականգնման բաժնի մասնագետների կատարած ուսումնասիրությունների և փորձարկումների արդյունքում հաջողվել է մշակել թուղթ, որն իր հատկություններով համարժեք է աշխարհում լայնորեն կիրառվող ճապոնական վերականգնողական թղթին, սակայն արտադրվում է տեղական հումքից։
Նախագիծը իրականացվել է Armenia Tree Project բարեգործական հիմնադրամի, ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող #EU4Culturelture ծրագրի (գլխավոր գործընկեր՝ Գյոթե ինստիտուտ), «Իմփաքթ Հաբ Արմենիա» սոցիալական նորարարության զարգացման հիմնադրամի և Մատենադարանի համատեղ ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի մեկնարկը նշանավորվել է Մատենադարանի և Armenia Tree Project հիմնադրամի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրմամբ, որի շրջանակում իրականացվել է մինչև 100 ծառի տնկում։

В институте древних рукописей имени Месропа Маштоца — Матенадаране — открыто производство бумаги для реставрации рукописей на основе местного сырья.
На церемонии открытия нового производственного подразделения присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, посол ЕС в Армении Василис Марагос, директор Матенадарана Ара Хзмалян, а также представители ряда партнёрских организаций.
Министр Андреасян в приветственном слове отметила: «В Матенадаране всегда происходят приятные новости, позволяющие открывать новые горизонты этой структуры. Это не просто хранилище или научный центр, а пространство возможностей и опыта, где производство армянской реставрационной бумаги станет важным шагом на пути развития». Она поблагодарила организаторов инициативы за столь новаторский подход.
Директор Матенадарана Ара Хзмалян подчеркнул важность этого события для истории учреждения. «Матенадаран — это не только место, где восстанавливаются его собственные сокровища, но и памятники письменности из всех библиотек и музеев Армении», — отметил он, выразив благодарность всем организациям, содействовавшим реализации проекта.
Хзмалян добавил, что при поддержке министерства расширен штат реставрационных специалистов, что особенно важно на фоне увеличения объёмов материалов, подлежащих восстановлению.
Во время мероприятия Хзмалян вручил благодарственные грамоты представителям организаций, способствовавших успешному запуску. Специалисты реставрационного отдела, проведя исследования и испытания, разработали бумагу, по своим характеристикам аналогичную японской реставрационной бумаге, но произведённую из армянского сырья.
Проект реализован при совместном финансировании благотворительного фонда Armenia Tree Project, программы ЕС #EU4Culture (основной партнёр — Гёте-институт), фонда социального новаторства Impact Hub Armenia и Матенадарана. Начало программы ознаменовалось подписанием меморандума о сотрудничестве между Матенадараном и фондом Armenia Tree Project, в рамках которого высажено до 100 деревьев.