Ոստիկանությունը վարչական վարույթ է նախաձեռնվել «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության երկու անդամների հանդեպ՝ այն բանի համար, որ նրանք Կիևյան կամրջից կախել են Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մեծադիր պատկերով պաստառ՝ «հանցագործ» մակագրությամբ։ Այս մասին տեղեկացրել է կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հայտարարել եմ, որ պաստառի կախման գործողության կազմակերպիչը անձամբ ես եմ։ Բաժնի պետի տեղակալը պատրաստվում է զեկուցագիր գրել իմ մասով․ տեսնենք, թե կարողանո՞ւմ են վարույթ հարուցել, թե՞ ոչ»,–ասել է նա։
Բաբաջանյանը նշել է, որ իրենք կարևորում են պաստառի ճակատագիրը՝ պահանջելով այն վերադարձնել, սակայն բաժնի պետն ի սկզբանե պնդել է, թե պաստառը ոչնչացվել է, ապա նշել է, որ դեռ պետք է պարզի՝ այն այժմ որտեղ է գտնվում և ինչ ընթացք է ստացել։
Արման Բաբաջանյանը ոստիկանություն է այցելել փաստաբան Տիգրան Եգորյանի ուղեկցությամբ։ Նրանք առարկություն են ներկայացրել վարչական վարույթ հարուցելու որոշման դեմ՝ ներկայացնելով գրավոր հիմնավորում, որ որևէ իրավախախտում չի արվ ել։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի երևանյան այցին ընդառաջ՝ որոշ խմբեր մայրաքաղաքում կազմակերպել են բողոքի ակցիաներ, որոնց ընթացքում Երևանի որոշ հատվածներում փակցվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դիմանկարով պաստառներ։Երևանում հայտնվել էին մի քանի հակապուտինյան պաստառներ՝ Ռուսաստանի դեսպանատան շենքի մոտ և «Կիևյան կամրջի» վրա։ Արման Բաբաջանյանը օդանավակայանի ճանապարհին «Պուտինը մարդասպան է» գրությամբ մեծ պաստառ էր պարզել և հայտնել այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում։Ոստիկանները հեռացրել են փակցված պաստառները

23 Май 2025 - 09:16 AMT
Полиция инициировала административное производство в отношении двух членов партии «Во имя Республики» за то, что они повесили на Киевском мосту в Ереване баннер с большим изображением президента Российской Федерации Владимира Путина и надписью «преступник». Об этом сообщил в своем Facebook председатель партии Арман Бабаджанян.
«Я заявил, что организатором акции по вывешиванию баннера являюсь лично я. Заместитель начальника отдела готовит рапорт обо мне — посмотрим, смогут ли они возбудить дело или нет», — сказал он.
Бабаджанян подчеркнул важность судьбы баннера и потребовал его вернуть. По его словам, начальник отдела сначала утверждал, что баннер уничтожен, а затем сказал, что пока выясняет, где он находится и что с ним произошло.
Бабаджанян прибыл в полицию вместе с адвокатом Тиграном Егияном. Они подали письменное возражение против возбуждения дела, указав, что правонарушения не было.
В преддверии визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Ереван, в столице прошли протестные акции. Во время этих акций в разных районах города, в том числе возле здания посольства России и на Киевском мосту, появились антипутинские баннеры. Арман Бабаджанян также вывесил большой плакат с надписью «Путин — убийца» по дороге в аэропорт и сообщил об этом в Facebook. Полиция убрала размещенные баннеры.