23 Մայիս 2025 - 10:06 AMT
Մայիսի 20-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 9451 անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ասուլիսի ընթացքում։
«Նույն օրվա դրությամբ մենք ունենք 8315 անձ, որոնք ՀՀ նախագահի հրամանով ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։ Վերջին շրջանում նկատվում է որոշակի ակտիվացում ՀՀ քաղաքացիության համար դիմելու մասով։ Եթե տարվա սկզբին ունենում էինք օրական մոտ 20 դիմում, ապա այժմ օրական 40-50 դիմում ենք ստանում»,–ասել է ՆԳ փոխնախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արմեն Ղազարյանը նշել է նաև, որ այն դեպքում, երբ ծնողներից գոնե մեկը ստանում է ՀՀ քաղաքացիություն, նրանց երեխաներն ավտոմատ կերպով դառնում են ՀՀ քաղաքացիներ։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվածների թիվը կազմել է 115,365 մարդ։

23 Май 2025 - 11:36 AMT
По состоянию на 20 мая, 9 451 человек, насильственно перемещённый из Нагорного Карабаха, подал заявку на получение гражданства Армении. Об этом сообщил заместитель министра внутренних дел Армен Газарян на пресс-конференции.
По его словам, 8 315 заявителей уже получили армянское гражданство по указу президента. «В последнее время наблюдается активизация подачи заявлений. Если в начале года мы получали около 20 заявок в день, то сейчас — 40–50 ежедневно», — отметил Газарян, сообщает Sputnik Армения.
Он также уточнил, что если один из родителей получает гражданство РА, то его дети автоматически становятся гражданами Армении.
Согласно данным Службы миграции и гражданства МВД РА, с сентября 2023 года из Арцаха были насильственно перемещены 115 365 человек.