ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 2018-ի հեղափոխությունը Ղարաբաղը հանձնելու մասին էր։
Եվ ուրեմն, ըստ նրա, ով իշխանություն է ուզում առանց Ղարաբաղի՝ ցանկանում է, որ «մենք մոռանանք, թե ով ենք ու ինչի համար ենք այս մի թիզ հողի վրա «իրար գլուխ հավաքվել»:
«Անկեղծ լինենք. 2018-ի նիկոլական հեղափոխությունը նաև մեծապես աշխարհաքաղաքան կամ, այսպես կոչված՝ արտաքին բաղադրիչ ուներ, որի մասին շատ փակագծեր ցայսօր բացված չեն: Եվ այդ արտաքին բաղադրիչը պայմանավորված էր մեկ բառով՝ Ղարաբաղ:
Եթե 2018-ի հեղափոխության ներքին գործընացները հնարավոր էր կառավարել, ապա արտաքին բաղադրիչն ուղղակի անհնար էր: Սերժ Սարգսյանն այն մարդը չէր, որին հնարավոր կլիներ մղել դեպի դավաճանական ելքով պատերազմ, կապիտուլյացիա և Արցախի հանձնում: Ուստի Սերժ Սարգսյանը պետք է չլիներ իշխանություն, պետք է լիներ Նիկոլը՝ իր նման անկիրթների, անսկզբունք ու անինքնասեր չտեսների բրիգադով: Բնականաբար, այս ամենը՝ հեղափոխական զանգվածների ծափերի ներքո:
Եթե կարճ՝ 2018-ի հեղափոխությունը Ղարաբաղը հանձնելու մասին էր: Եվ եթե Նիկոլին հեռացնելու ցանկություն կա, ապա պետք է ազնվորեն ու առանց դիվանագիտական սեթևեթանքների հստակ մանիֆեստացիա անել՝ գնում ենք հակահեղափոխության, այսինքն՝ Նիկոլի ռեժիմն ուղարկում ենք պատմության աղբամանն ու գնում ենք Ղարաբաղի հետևից: Ով կասի, թե «ժողովուրդը վախեցած է», «ռեսուրս չունենք», «դաշնակից չունենք», չհավատաք. նման բաներ տարածողները կա՛մ նիկոլական են (բաց ու լատենտ), կա՛մ էլ լոկ միայն իշխանության ու կապիտալի համար կռիվ տվողներ են: Ամեն ինչ էլ կա, ռուսի ասած՝ «дело мастера боится»:
Մի հետաքրքիր պատմություն կա. ժամանակակիցների վկայությամբ՝ 1936-ին Հայաստանի ղեկավար Աղասի Խանջյանն իր շքախմբով այցելել է Երևանի պետական համալսարան: Դասախոսներով և ուսանողներով լեփ-լեցուն դահլիճի բեմ է դուրս գալիս տարազներ հագած երգի համույթ ու սկսում է Վան-Վասպուրականի ազգային-ազատագրական երգեր երգել: Ներկաներին թվում է, թե Խանջյանի հրամանով ուր որա է՝ ԵՊՀ ղեկավարությունում «գլուխներ են թռչելու», մինչդեռ քար լռության պայմաններում Խանջյանը վեր է կենում տեղից և ասում՝ նորից երգեք: Երբ համույթը երկրորդ անգամ ավարտում է երգը, Խանջյանը կրկին ասում է՝ նորից երգեք: Ազգագրական համույթի երրորդ ելույթից հետո Խանջյանը վեր է կենում և առանց որևէ բան ասելու՝ իր շքախմբով հեռանում է ԵՊՀ-ից:
1936-ին Աղասի Խանջյանը գիտեր, որ օրեր անց գնալու է Թբիլիսի ու այլևս չի վերադառնալու: Աղասի Խանջյանը գնացել էր ԵՊՀ իր ժողովրդի մտավոր սերուցքին ազդակ հղելու՝ չմոռնաք, թե դուք ով եք, չմոռանաք, թե ինչի համար եք «իրար գլուխ հավաքվել»:
Եվ, ուրեմն՝ Ղարաբաղի էջը փակելը սովորական նիկոլականություն է, ով իշխանության է ձգտում առանց Ղարաբաղի՝ սովորական քաղաքական դիակապտ է, ով իշխանափոխության է ձգտում առանց Ղարաբաղի հարցն օդում կախելու՝ սովորական քաղաքական պարազիտ է: Ով իշխանություն է ուզում առանց Ղարաբաղի՝ ցանկանում է, որ մենք մոռանանք, թե ով ենք ու ինչի համար ենք այս մի թիզ հողի վրա «իրար գլուխ հավաքվել»,–գրել է նա։

23 Май 2025 - 12:39 AMT
Бывший депутат парламента Мигран Акопян написал на своей странице в Facebook, что «революция 2018 года была о сдаче Карабаха».
По словам Акопяна, любой, кто стремится к власти без Карабаха, хочет, чтобы армяне забыли, кто они и зачем живут на этой земле.
«Будем честны: николовская революция 2018 года имела также серьёзный геополитический, или, как его называют, внешний компонент, который до сих пор во многом остаётся нераскрытым. Этот внешний компонент сводился к одному слову — Карабах.
Если внутренние процессы 2018 года можно было контролировать, то внешний компонент был неподконтролен. Серж Саргсян не был тем человеком, которого можно было склонить к предательской войне, капитуляции и сдаче Арцаха. Следовательно, он не должен был оставаться у власти. У власти должен был быть Никол — с его бригадой невежественных, беспринципных и бесчестных выскочек. Разумеется, всё это под аплодисменты революционной массы.
Проще говоря, революция 2018 года была о сдаче Карабаха. И если есть желание сместить Никола, то это должно быть чётко и без дипломатических экивоков заявлено — мы идем на контрреволюцию, отправляем николовский режим на свалку истории и возвращаемся к Карабаху. Не верьте тем, кто говорит, что «народ запуган», «нет ресурсов», «нет союзников». Это либо николовцы (открытые или скрытые), либо борцы исключительно за власть и капитал. Всё есть, как говорят русские, «дело мастера боится».
Акопян также привёл исторический эпизод с участием Агаси Ханджяна. В 1936 году глава Армении посетил Ереванский государственный университет. На сцене перед полным залом преподавателей и студентов выступил ансамбль в национальных костюмах с песнями о Ван-Васпуракане. Зал онемел, ожидая репрессий, но Ханджян встал и сказал: «Спойте ещё раз». После третьего исполнения он молча покинул зал. По словам Акопяна, это был сигнал интеллектуальной элите: «не забывайте, кто вы и зачем собрались на этой земле».
Он завершил пост так: «Закрытие страницы Карабаха — обычный николизм. Стремление к власти без Карабаха — это политическое мародёрство. Борьба за смену власти без вопроса Карабаха — это паразитизм. Кто хочет власти без Карабаха — хочет, чтобы мы забыли, кто мы и зачем собрались на этой земле», — написал он.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. На следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку — разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась принудительная депортация арцахцев — более 100 тысяч человек были насильно переселены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Арцаха, вступивший в силу 1 января 2024 года.