23 Մայիս 2025 - 12:06 AMT
Փաստաբան Հարություն Հարությունյանը «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ, անդրադառնալով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի սահմանադրականության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, ասել է, որ «ՍԴ-ի որոշումն ակնհայտորեն դատախազությունը փորձում է կիրառել ՍԴ որոշման պատճառաբանություններին և հատկապես եզրափակիչ հակասող մեկնաբանությամբ»։
Նրա դիտարկմամբ՝ քրեական ոլորտում, երբ պայքար է ծավալվում հանցավորության դեմ, անհրաժեշտ է, որ բռնագանձման ենթակա գույքի և համապատասխան հանցանքի միջև հաստատված լինի ուղիղ կապ, հայտնում է Aravօt.am-ը։
«Ոչ թե նշված է, որ հանցանքի հետ, այլ համապատասխան հանցանքի հետ։ Իսկ մենք որպես իրավաբաններ՝ համապատասխան հանցանք ասելով, պետք է հասկանանք այն ենթադրյալ հանցանքը, որի առնչությամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում»,–նշել է փաստաբանը։
Նա ընդգծել է, որ իրավապահ մարմինների ներկայիս գործողություններն ու մեկնաբանությունները հակասում են ՍԴ որոշման եզրափակիչ հատվածին, ինչը կարող է դիտվել որպես նպատակային տրամաբանության շեղում։
«Իմ կարծիքով՝ քանի որ զեկուցող դատավորը պատրաստվում էր ուղևորվել Եվրոպական դատարան, նաև որոշակիորեն այնտեղից եղավ ազդակ այս հարցին լուծում տալ, հետո մեկնել, ինչով պայմանավորված վերջին պահին գերհապճեպ եղանակով նշանակվեց դատական նիստ, և անցան դատական ակտի հրապարակման։ Այս որոշումը գրվել է մի քանի օրում, այնինչ 3-4 տարի տևել է մինչև որոշումը հրապարակվի։ Սա աննախադեպ է, երբեք չեմ հիշում ՍԴ-ի կողմից նման բան»,–ասել է նա։
Նրա գնահատմամբ՝ այն գործերով, որոնք հիմնված են օպերատիվ հետախուզական միջոցներով ձեռք բերված տվյալների վրա, իրավասու մարմինները պետք է հրաժարվեն այն հատվածներից, որոնք վերաբերում են գույքի բռնագանձմանը մինչև պաշտոն ստանձնելու պահը։
«Բոլոր այն գործերով, որոնք հարուցվել են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված տվյալների հիման վրա, այդ մասով ակնհայտ է՝ իրավասու մարմինը պետք է հրաժարվի հայցի այն մասից, որը պարւնակում է գույքի բռնագանձման պահանջ մինչև այդ անձի պաշտոն ստանձնելու պահը»,–ասել է Հարությունյանը։
Թեև որոշ իրավաբանական կարծիքների համաձայն՝ կարևորը հանցանքի կատարման պահն է, Հարությունյանը հավելել է․ «Չեմ կիսում այդ կարծիքը։ Կարծում եմ՝ հանցանքի կատարման պահից սկսած առավելապես կարող է խոսք գնալ և այդ մասով հարուցված վարույթներով էական չէ, թե անձը երբ է ստանձնել պաշտոնը։ Բայց ունենք այն, ինչ ունենք»։
Նա հիշեցրել է, որ մինչ Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծումը՝ 2020-2021 թվականներին որոշ գործերով դատական ակտեր ընդհանրապես չեն արձանագրվել։
«Փորձը ցույց տվեց՝ կախված բանկային շարժերի տեղեկություններից, որը իրավապահ մարմինը ձեռք է բերել ու որը բռնագանձման ենթակա ծավալից դուրս է՝ ըստ ՍԴ որոշման, ստացվում է, որ պետությունն անհարկի ռեսուրսներ վատնեց»,–նշել է փաստաբանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե շարունակվի ՍԴ որոշման հակասահմանադրական մեկնաբանումը, ապա այդ մոտեցման արդյունքում պետությունը կրկին կհայտնվի անարդյունավետ ծախսերի ու իրավական պատասխանատվության առաջ։
«Այսօրվա դրությամբ, եթե շարունակեն նույն հակասահմանադրական մեկնաբանությամբ մոտենալ այս հարցին, վաղը մյուս օրը կրկին կառարեսվեն իրականությանը, որ նույնիսկ ՍԴ որոշման խեղաթյուրումը ինքնին պետության համար հետևանք է հանդիսանալու՝ այդ թվում կոնկրետ պաշտոնատար անձանց մասով, որոնք փաստարկները լսելով, այդ ամենը կարդալով՝ փորձելու են շեղել ազդելու միջոցը՝ հօգուտ որոշակի նպատակներն արդարացնելու համար»,–ասել է Հարությունյանը։

Во время обсуждения в «Медиа центре» адвокат Aрутюн Арутюнян прокомментировал решение Конституционного суда о конституционности закона «О конфискации имущества незаконного происхождения». Он заявил, что прокуратура пытается применить обоснование решения КС, особенно его противоречивую заключительную часть, в свою пользу.
По его словам, в уголовной сфере, при борьбе с преступностью, необходимо установить прямую связь между конфискуемым имуществом и конкретным преступлением, сообщает «Aravot.am ».
«Речь идет не просто о связи с преступлением, а с соответствующим преступлением. Под этим мы, как юристы, понимаем предполагаемое преступление, по которому ведется уголовное преследование», — подчеркнул адвокат.
Он отметил, что нынешние действия и интерпретации правоохранительных органов противоречат заключительной части решения КС, что может рассматриваться как преднамеренное отклонение от логики.
«На мой взгляд, поскольку докладчик собирался в Европейский суд и оттуда был получен сигнал о необходимости скорейшего решения, заседание было срочно назначено и судебный акт опубликован. Решение было написано за несколько дней, тогда как его публикация заняла 3–4 года. Это беспрецедентно — не помню, чтобы КС когда-либо делал нечто подобное», — отметил он.
Арутюнян добавил, что по делам, основанным на оперативно-розыскных данных, государственные органы должны отказаться от требований конфискации за период до вступления лица в должность.
«По всем делам, возбужденным на основе оперативных мероприятий, государственные органы должны отказаться от части иска, касающейся конфискации имущества, приобретенного до вступления лица в должность», — заявил он.
Хотя некоторые юристы считают важным момент совершения преступления, Арутюнян не согласен: «Я не разделяю эту точку зрения. Думаю, что начиная с момента совершения преступления, возможно возбуждение дела, независимо от того, когда лицо вступило в должность. Но имеем то, что имеем».
Он напомнил, что до создания Антикоррупционного суда в 2020–2021 гг. по некоторым делам вообще не выносились судебные акты.
«Опыт показал, что из-за банковских данных, полученных правоохранительными органами, которые теперь не входят в объем конфискации согласно решению КС, государство потратило ресурсы впустую», — указал адвокат.
По его мнению, если и дальше будет продолжаться неконституционное толкование решения КС, это приведет к новым неэффективным расходам и юридической ответственности.
«На сегодняшний день, если продолжат подходить к вопросу в том же духе, мы скоро окажемся перед фактом, что даже искажение решения КС повлечет последствия для государства — в том числе в отношении конкретных должностных лиц, которые, ознакомившись с аргументами, попытаются исказить правовые средства в угоду определенным целям», — заключил Арутюнян.