24 Մայիս 2025 - 06:16 AMT
Երևանն ու Բաքուն աշխատանքային կարգով շարունակում են կարծիքներ ու առաջարկներ փոխանակել սահմանազատման աշխատանքների հաջորդ փուլերի կազմակերպման հարցերի վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Մոտ երեք շաբաթ առաջ լրատվամիջոցը հարցում է հղել վարչապետի աշխատակազմին՝ պարզելու, թե արդյոք Բաքուն արձագանքել է հայկական կողմի առաջարկներին։ Սակայն ԱԳՆ-ի պատասխանը հստակ չի դարձնում՝ Ադրբեջանից արձագանք ստացվե՞լ է, թե՞ ոչ։
Ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովում վարչապետը հայտնել էր, որ հայկական կողմը սահմանազատման շարունակականության վերաբերյալ առաջարկներ է ուղարկել Ադրբեջանին։
Լրատվամիջոցը հետաքրքրվել է, թե ինչ հարցերի շուրջ են ներկայում ընթանում հայ-ադրբեջանական բանակցությունները՝ նկատի ունենալով, որ փաստաթուղթը համաձայնեցված է, սակայն դեռ չի ստորագրվել։
ԱԳՆ-ից կրկին ոչ հստակ ձևակերպմամբ արձագանքել են. «Վերահաստատում ենք, որ համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է և վերջնականացված, և Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել այն»:
Ադրբեջանը մինչ այդ շարունակում է պահանջել, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը նախորդի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը։
Հարցին՝ արդյոք Երևանը պատրաստ է նման պայմանով գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, Արտաքին գերատեսչությունից նշել են. «Հայաստանի դիրքորոշումը հանրահայտ է՝ հակամարտության ինստիտուցիոնալ կարգավորման պարագայում հակամարտությամբ զբաղվող որևէ ինստիտուտի անհրաժեշտությունը վերանում է»:
Երևանը ներկայում Բաքվին առաջարկում է զուգահեռաբար ստորագրել և խաղաղության պայմանագիրը, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին համատեղ հայտարարությունը։ Սակայն ադրբեջանական կողմը դրական արձագանք չի տվել։ Ավելին՝ Ադրբեջանի նախագահն օրերս հայտարարել է. «վերջին տարիների իրադարձությունները և գործընթացների ընթացքը ցույց են տալիս, որ վաղ թե ուշ նրանք ստիպված կլինեն համաձայնվել մեր առաջարկին»:

Ереван и Баку продолжают в рабочем порядке обмен мнениями и предложениями по организации следующих этапов работ по делимитации границы. Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел, передает «Азатутюн».
Около трех недель назад СМИ направили запрос в Аппарат премьер-министра, чтобы выяснить, ответил ли Баку на армянские предложения. Однако ответ МИД не проясняет, получен ли какой-либо отклик от Азербайджана.
Как сообщил премьер-министр в Национальном собрании 16 апреля, армянская сторона направила Азербайджану предложения по продолжению процесса делимитации.
СМИ также попытались выяснить, какие вопросы обсуждаются в ходе текущих армяно-азербайджанских переговоров, учитывая, что текст соглашения согласован, но еще не подписан.
МИД вновь дал неопределенный ответ: «Подтверждаем, что текст соглашения согласован и финализирован, и Армения готова его подписать».
Между тем Азербайджан продолжает настаивать на том, чтобы подписание мирного договора было предшествовано изменением Конституции Армении, а также роспуском Минской группы ОБСЕ.
На вопрос, готов ли Ереван подписать договор на таких условиях, в МИД заявили: «Позиция Армении общеизвестна — в случае институционального урегулирования конфликта необходимость в институтах, занимающихся конфликтом, отпадает».
В настоящее время Ереван предлагает одновременно подписать как мирное соглашение, так и совместное заявление о роспуске Минской группы ОБСЕ. Однако азербайджанская сторона на это положительно не отреагировала. Более того, президент Азербайджана недавно заявил: «События последних лет и ход процессов показывают, что рано или поздно они будут вынуждены согласиться с нашим предложением».