24 Մայիս 2025 - 06:56 AMT
Փաշինյան․ ՀՀ–ն ու Ադրբեջանն աջակցել են իրար Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներն ընդունելու հարցում
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցուցաբերել են փոխադարձ աջակցություն՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներն իրենց երկրներում անցկացնելու հարցում։ Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է X սոցիալական հարթակում։
Հայաստանը կընդունի գագաթնաժողովը 2026–ի գարնանը, իսկ Ադրբեջանը՝ 2028–ին։
«Ես ողջունում եմ, գագաթնաժողովը 2028–ին Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումը։ Կարևոր է ընդգծել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությանը՝ ԵՔՀ գագաթնաժողովները հյուրընկալելու հարցում», – գրել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել էր, որ 2026 թվականի գարնանը Հայաստանը կհյուրընկալի ԵՔՀ գագաթնաժողովը։
«Պատիվ է Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջնորդներին ընդունել մեր երկրում, և շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր առաջնորդներին այս որոշմանն աջակցելու համար», – նշել է վարչապետը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքը միջկառավարական ձևաչափ է, որը միավորում է եվրոպական պետությունների ղեկավարներին՝ քննարկելու ռազմավարական բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ անվտանգության, էներգետիկայի, միգրացիայի, ենթակառուցվածքների, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության թեմաներով։ Այն ստեղծվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությամբ՝ 2022 թվականին, նպատակ ունենալով ձևավորել ընդհանուր հարթակ երկխոսության համար՝ ԵՄ անդամների և հարևան երկրների միջև։
ԵՔՀ առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2022-ի հոկտեմբերին՝ Պրահայում։ Այդ գագաթնաժողովի շրջանակում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։

24 Май 2025 - 08:34 AMT
Армения и Азербайджан оказали взаимную поддержку в вопросе проведения саммитов Европейского политического сообщества (ЕПС) в своих странах. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на платформе X.
«Армения примет саммит весной 2026 года, а Азербайджан — в 2028 году», — отметил Пашинян.
«Приветствую решение провести саммит в Азербайджане в 2028 году. Важно подчеркнуть, что Армения и Азербайджан взаимно поддержали заявки друг друга на проведение саммитов ЕПС», — написал он.
Ранее Пашинян также сообщил на своей странице в Facebook, что Армения с честью примет у себя лидеров ЕПС и поблагодарил всех, кто поддержал это решение.
«Для нас большая честь принимать у себя лидеров Европейского политического сообщества, и я благодарю всех лидеров за поддержку этого решения», — указал премьер.
Европейское политическое сообщество — межправительственный формат, объединяющий лидеров европейских государств для обсуждения стратегических вопросов, включая безопасность, энергетику, миграцию, инфраструктуру, демократию и верховенство закона. Инициатива была запущена президентом Франции Эммануэлем Макроном в 2022 году с целью создать диалоговую платформу между странами ЕС и их соседями.
Первый саммит ЕПС прошел в октябре 2022 года в Праге. В его рамках премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подтвердили взаимное признание территориальной целостности и суверенитета.