ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանը Մոսկվայում կազմակերպված «Հայաստանի ներքին իրավիճակը և դրա ազդեցությունը երկրի միջազգային քաղաքականության վրա» թեմայով ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից արևմտյան երկրներից գնված զինտեխնիկայի գրեթե 90 տոկոսը տեխնիկական կամ այլ բնույթի պատճառներով օգտագործման ենթակա չէ։
«Իմ տեղեկություններով` այն ամենը, ինչ նրանք (իշխանությունները. խմբ.) գնել են, չեմ ուզում նշել երկրները, որպեսզի չնեղացնեմ նրանց, մոտ 90%-ը տարբեր պատճառներով ենթակա չէ օգտագործման։ Որոշները օգտագործման ենթակա չեն տեխնիկական պատճառներով: Գնել են հրետանային հրանոթ, իսկ դրանց համար արկեր՝ ոչ, քանի որ այնտեղ այլ չափանիշներ են», – ասել է Կարապետյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա գնահատմամբ՝ արևմտյան արտադրության արկերի կիրառումը շատ ավելի բարձր արժեք ունի, քան ռուսական զինամթերքը, և Հայաստանի տնտեսությունը նման ծախսերի պատրաստ չէ։
Հայաստանը պաշտպանական ոլորտում ակտիվ համագործակցություն է ծավալում Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի հետ։ Երևանը սկսել է Փարիզից ռազմական օգնություն ստանալ 2023 թվականին։ 2024 թվականի հունիսին Սեբաստիան Լեկորնյուն հայտնել էր՝ Փարիզն ու Երևանը ստորագրել են CAESAR տեսակի թնդանոթների ձեռքբերման վերաբերյալ պայմանագիր։ Դրանից առաջ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն ու ֆրանսիական KNDS ընկերությունը կնքել են ռազմատեխնիկական փոխգործակցության համաձայնագիր։

Выступая на пресс-конференции в Москве на тему «Внутренняя ситуация в Армении и ее влияние на международную политику страны», бывший министр обороны Армении Аршак Карапетян заявил, что около 90% закупленного Арменией западного вооружения является непригодным к использованию.
«По моей информации, почти 90% того, что они (власти — ред.) приобрели, по разным причинам не подлежит эксплуатации. Не хочу называть страны, чтобы не обидеть их. Некоторые из этих вооружений не работают по техническим причинам. Купили артиллерийские орудия, но не приобрели снаряды — там другие стандарты», — заявил Карапетян, сообщает Sputnik Армения.
Он отметил, что применение западных снарядов обходится значительно дороже, чем российских, и экономика Армении не готова к таким расходам.
Армения активно развивает оборонное сотрудничество с Францией и Индией. Ереван начал получать военную помощь от Парижа в 2023 году. В июне 2024 года Себастьен Лекорню сообщил о подписании соглашения между Парижем и Ереваном на поставку гаубиц CAESAR. До этого Министерство обороны Армении заключило соглашение о военно-техническом сотрудничестве с французской компанией KNDS.