26 Մայիս 2025 - 06:40 AMT
Փաշինյան. Եթե ՍԴ–ն որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, կնախաձեռնեմ սահմանադրական փոփոխություններ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային համաժողովում, որն իր աշխատանքն է սկսել մայիսի 26–ին, հայտարարել է, որ եթե ՍԴ–ն որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, ինքը կնախաձեռնի սահմանադրական փոփոխություններ։
«Խաղաղության գործընթացն ու խաղաղության պայմանագիրը չպետք է բաց թողնվեն»,- ասել է վարչապետը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Փաշինյանը նշել է, թե հասարակությանը կհամոզեն, որ այդ փոփոխությունն արվի, որպեսզի Հայաստանը հասնի տևական խաղաղության։
«Բայց, եթե ՍԴ-ն որոշի, որ պայմանագիրն ամբողջովին համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը, ապա, այդ պարագայում որևէ խոչընդոտ չի լինի փաստաթուղթն Ազգային ժողով ուղարկելու ճանապարհին»,- նշել է վարչապետը։

Премьер-министр Никол Пашинян на втором международном форуме «Ереванский диалог», начавшемся 26 мая, заявил, что в случае, если Конституционный суд решит, что мирное соглашение не соответствует Основному закону, он инициирует внесение изменений в Конституцию.
«Мирный процесс и мирное соглашение не должны прерываться», — подчеркнул Пашинян, сообщает «Aysor.am».
Премьер отметил, что общество убедят в необходимости таких изменений, чтобы Армения достигла прочного мира.
«Но если Конституционный суд решит, что соглашение полностью соответствует Конституции Армении, в таком случае никаких препятствий для направления документа в Национальное собрание не будет», — добавил он.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям, и мирное соглашение готово к подписанию. Уточняется, что Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о дате встречи пока рано.