26 Մայիս 2025 - 07:09 AMT
Սյունիքի մարզում 4 դպրոց կմիավորվի։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն այս նախաձեռնությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել։
Նախատեսվում է Որոտանի, Լծենի, Շամբի և Վաղատինի դպրոցները վերակազմակերպել միաձուլման եղանակով՝ ձևավորելով «Վաղատինի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ը։ Նորաստեղծ հաստատությունը կստանձնի բոլոր չորս դպրոցների պարտականություններն ու իրավասությունները, հայտնում է Factor.am-ը։
Հիմնավորման մեջ ներկայացվել է, որ ներկայումս Որոտանի հիմնական դպրոցում սովորում է 20 աշակերտ, Լծենի դպրոցում՝ 8, իսկ Շամբի ու Վաղատինի դպրոցներում՝ 46-ական։
Ըստ փաստաթղթի, անհրաժեշտության դեպքում Լծեն, Շամբ և Որոտան գյուղերում բնակվող դպրոցահասակ երեխաների կրթական գործընթացը կկազմակերպվի Վաղատինում՝ ապահովելով նրանց տեղափոխումը համապատասխան պայմաններով։

В Сюникской области планируется объединение четырех школ. Инициатива Министерства территориального управления и инфраструктур представлена для общественного обсуждения.
Согласно проекту, школы в селах Воротан, Лцени, Шамб и Вагатин будут реорганизованы путем слияния в одну структуру — государственное некоммерческое учреждение «Средняя школа Вагатина». Новое учреждение примет на себя функции и полномочия всех четырех школ, сообщает Factor.am .
В обосновании отмечено, что в настоящее время в школе Воротана учатся 20 учеников, в Лцени — 8, а в Шамбе и Вагатине — по 46.
Согласно проекту, при необходимости образовательный процесс для школьников из Воротана, Лцени и Шамба будет организован в Вагатине, с предоставлением соответствующего транспорта.