26 Մայիս 2025 - 08:34 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը «Երևանյան երկխոսություն» 2025 միջազգային ֆորումի բացման խոսքում հայտարարել է, որ Հայաստանը հստակորեն ընտրել է առաջ շարժվելու ուղին՝ հաղթահարել առճակատումը և խթանել համագործակցությունը, ավելի լավ կապակցվածությունը և կայուն տնտեսական աճը, ավելացնել հարմարվողականությունը և նորարարությունը, ամրապնդել ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը՝ կենտրոնանալով մարդկային կապիտալի զարգացման վրա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի տեսլականը պարզ է՝ կարգավորել հարաբերությունները մեր երկու հարևանների հետ:
«Մեր տարածաշրջանում մենք կայացնում ենք որոշիչ ընտրություն՝ կառուցելու ապագա, որը ձևավորված չէ անցյալի ցավերով, այլ լավատեսությամբ և հույսով լի տեսլականով՝ խարսխված իրական հնարավորությունների վրա:
Պատմությունը հայտնի է: Այն չի կարող մոռացվել: Այն չի կարելի վերաշարադրել, այդ թվում՝ կեղծ խոսույթի միջոցով, որը ոմանք կարող են փորձել առաջ տանել։ Թեև սպիերը մնում են, և ապաքինումը շարունակվում է, մենք պետք է առաջ շարժվենք դեպի ավելի լավ ապագա։
Այդուհանդերձ, մենք գիտենք, որ խաղաղությունը հեշտությամբ հասանելի նպատակ չէ։ Այն շարունակական գործընթաց է, որն առաջ է մղվում համարձակ դիվանագիտության, փոխընբռնման և վստահության կառուցման միջոցով։
Հայաստանի տեսլականը պարզ է՝ կարգավորել հարաբերությունները մեր երկու հարևանների հետ՝ միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության լիակատար հարգմամբ և փոխադարձ տարածքային պահանջների բացառմամբ, և խորացնել ավանդաբար բարեկամական հարաբերությունները մյուսների հետ»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը շարունակում է հաստատակամ մնալ իր գործընկերություններն ամրապնդելու գործում նաև տարածաշրջանից անդին։
«Մենք հաստատել ենք ամուր և ռազմավարական գործընկերություններ՝ Միացյալ Նահանգներից մինչև Եվրոպա և Ասիա։ Միևնույն ժամանակ, մենք ակտիվորեն խթանել ենք ընդլայնված, ավելի լայն փոխկապակցվածությունը՝ ճանաչելով մեր երկրի եզակի դիրքը քաղաքակրթությունների և առևտրի իրական խաչմերուկում։
Մենք նույնքան հանձնառու ենք նպաստելու ընդհանուր մարտահրավերներին դիմակայելու գլոբալ ջանքերին: Հայաստանի՝ Կենսաբազմազանության հարցերով համաժողովը՝ COP17-ը, Երևանում անցկացնելու հաջողված հայտը, ինչպես նաև վերջերս հայտարարված Եվրոպական քաղաքական համայնքի՝ 2026 թվականի գարնանը կայանալիք գագաթնաժողովը, արտացոլում են մեր պատասխանատվությունն ու ներգրավվածությունը միջազգային ասպարեզում»,–ասել է Միրզոյանը։

26 Май 2025 - 10:29 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на открытии международного форума «Ереванский диалог 2025», заявил, что Армения ясно определила путь дальнейшего развития: преодоление конфронтации, поощрение сотрудничества, улучшение связности и устойчивый экономический рост. Он подчеркнул важность адаптивности, инноваций, укрепления демократии и верховенства закона при фокусе на развитии человеческого капитала.
Он отметил, что видение Армении ясно — наладить отношения с двумя соседями.
«В нашем регионе мы делаем решающий выбор — строить будущее, не основанное на боли прошлого, а вдохновленное оптимизмом и надеждой, опирающееся на реальные возможности.
История известна. Её нельзя забыть или переписать, в том числе с помощью фальсификаций, которые могут пытаться навязать некоторые. Несмотря на неизлеченные раны и продолжающееся исцеление, мы обязаны двигаться вперёд — к лучшему будущему.
Тем не менее, мы понимаем, что мир — это не лёгко достижимая цель. Это непрерывный процесс, продвигаемый смелой дипломатией, взаимопониманием и укреплением доверия.
Видение Армении ясно: наладить отношения с двумя нашими соседями при полном уважении суверенитета и территориальной целостности друг друга, без взаимных территориальных претензий, а также углубить традиционно дружественные отношения с другими странами», — заявил он.
Он также добавил, что Армения остаётся приверженной укреплению партнёрств и за пределами региона.
«Мы установили прочные и стратегические партнёрства — от Соединённых Штатов до Европы и Азии. Одновременно мы активно продвигали расширенную связность, осознавая уникальное положение нашей страны на перекрёстке цивилизаций и торговли.
Мы столь же решительно настроены вносить вклад в глобальные усилия по преодолению общих вызовов. Успешная заявка Армении на проведение Конференции по биоразнообразию COP17 в Ереване, а также недавно объявленный саммит Европейского политического сообщества весной 2026 года отражают нашу ответственность и вовлеченность в международные процессы», — отметил Мирзоян.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум неурегулированным статьям соглашения о мире и что сам текст готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках пока преждевременно.