Պաշտպանության նախարարությունը չի հաստատել իշխող խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի այն պնդումը, ըստ որի՝ խոշոր բիզնես ունեցող ընտանիքների երեխաները հիմնականում չեն զորակոչվում բանակ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ մեծամասամբ հսկայական կարողություն ունեցող և հարկատուների առաջին հազարյակում ընդգրկված ընտանիքների երեխաները բանակ չեն զորակոչվում: Նա նշել էր, որ այդ տեղեկությունը ստացել է ՊՆ ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկումների ընթացքում:
«Պաշտպանության նախարարությունը նման հաշվառում չի իրականացնում։ Այլ տեղեկություններ չունենք», – հայտնել են ՊՆ-ից։
Զինվորական ծառայության մասին նոր օրենսդրական փոփոխություններով առաջարկվում է կամընտրական մոդել. պարտադիր ծառայությունն անցկացվի ընդամենը մեկ ամիս՝ վճարելով 24 միլիոն դրամ, կամ չորս ամսով՝ վճարելով 18 միլիոն դրամ։ Այս նախագծով նաև սահմանվում է, որ մինչև 16 տարին լրանալը ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար կգանձվի 15 միլիոն դրամ պետական տուրք։ Ըստ նախաձեռնության՝ պարտադիր ծառայության անցնելու առավելագույն տարիքային շեմը կլինի 32 տարեկանը։
Նշված օրինագիծը մայիսի 22-ին ստացել է կառավարության դրական եզրակացությունը, և առաջիկայում այն կքննարկվի Ազգային ժողովում, սակայն օրինագծի քննարկումը ԱԺ հանձնաժողովում, որը կայանալու էր մայիսի 26–ին, հետաձգվել է։

Министерство обороны не подтвердило заявление депутата правящей фракции «Гражданский договор» Айка Саргсяна о том, что дети семей с крупным бизнесом в основном не призываются в армию, сообщает «Спутник Армения».
Ранее депутат Саргсян утверждал, что дети семей, входящих в первую тысячу крупнейших налогоплательщиков и обладающих значительным имуществом, в основном избегают службы в армии. По его словам, эту информацию он получил в ходе рабочих обсуждений с представителями Министерства обороны.
«Министерство обороны не ведет такой статистики. Другой информации у нас нет», — сообщили в оборонном ведомстве.
Согласно новым предлагаемым изменениям в законодательстве о военной службе, вводится альтернативная модель: обязательная служба может длиться один месяц при уплате 24 миллионов драмов или четыре месяца при уплате 18 миллионов драмов. Законопроект также предусматривает государственную пошлину в размере 15 миллионов драмов за отказ от гражданства Армении до достижения 16 лет. Максимальный возрастной порог для обязательной службы устанавливается на уровне 32 лет.
Законопроект получил положительное заключение правительства 22 мая и в ближайшее время будет рассмотрен в Национальном собрании. Однако заседание парламентского комитета, запланированное на 26 мая, было отложено.