Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն Երևանում իր հայ պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ֆրանսիան և Հայաստանը պատրաստ են հարաբերությունները տեղափոխել ռազմավարական գործընկերության մակարդակ, ասել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն արդեն իսկ ռազմավարական բնույթ ունեն՝ հաշվի առնելով առկա բազմապիսի համագործակցությունները։
«Իմ գործընկեր Արարատի հետ մտադիր ենք նախապատրաստելու ռազմավարական գործընկերություն, որը ավելի ֆորմալ բնույթ կհաղորդի արդեն գոյություն ունեցող հարաբերություններին, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Արարատ Միրզոյանը համաձայնել է Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության մասին հայտարարություններին։
«Ինչպես արդեն ասվեց, մենք կաշխատենք այն ուղղությամբ, որ մեր խորը համագործակցությունը նաև փաստաթղթային ձևակերպմամբ ճիշտ անունները և որակավորումները կրի»,–ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նախարարը հայտնել է, որ Ֆրանսիան պատրաստվում է Գորիսում հյուպատոսական գործակալություն բացել:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն ստորագրել են «Մտադրությունների մասին» հռչակագիր։ Համատեղ ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ավելի վաղ Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։

26 Май 2025 - 14:27 AMT
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барон, выступая на совместной пресс-конференции в Ереване со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном, заявил, что отношения между Францией и Арменией уже являются стратегическими, учитывая широкий спектр текущего сотрудничества. Отвечая на вопрос о готовности сторон перейти на уровень стратегического партнерства, он отметил, что такие отношения уже де-факто существуют.
«С моим коллегой Араратом мы намерены подготовить стратегическое партнерство, которое придаст формальный характер уже существующим отношениям, включая сферу обороны», — сказал французский министр, передает Aysor.am .
Арарат Мирзоян согласился с заявлением о направлении армяно-французского сотрудничества.
«Как уже было сказано, мы будем работать над тем, чтобы наше глубокое сотрудничество получило правильные наименования и квалификации в официальных документах», — отметил он, сообщает «Азатутюн».
Министр также сообщил, что Франция планирует открыть консульское агентство в Горисе.
Министры иностранных дел Армении и Франции Арарат Мирзоян и Жан-Ноэль Барон подписали Декларацию о намерениях. Об этом на совместной пресс-конференции сообщил министр иностранных дел Армении.
Ранее Ереван и Париж подписали соглашение о закупке гаубиц CAESAR. Также между Министерством обороны Армении и французской военно-промышленной компанией KNDS заключено соглашение о военно-техническом сотрудничестве.