26 Մայիս 2025 - 12:13 AMT
Հայաստանին նոր ցիկլոն է մոտենում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Սուրենյանը։
«Մայիսի 27-30-ին նոր ցիկլոն և անձրևներ, բայց երեկոյան և գիշերային ժամերին»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը տեղեկացրել էր, որ մայիսի 27-ի երեկոյան, ինչպես նաև 28-29-ի գիշերն ու կեսօրից հետո սպասվում են կարճատև տեղումներ և ամպրոպ։
Ամպրոպների ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում՝ 13-15 մ/վ, իսկ առանձին շրջաններում՝ մինչև 17-20 մ/վ։ Քամին ակնկալվում է արևմտյան ուղղությամբ՝ 2-5 մ/վ արագությամբ, սակայն ամպրոպի ընթացքում հնարավոր է զգալի ուժգնացում։
Երևանում մայիսի 27-ի երեկոյան, 28-31-ին գիշերը և երեկոյան սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ քամու ուժգնացում՝ 14-17 մ/վ արագությամբ։

К Армении приближается новый циклон. Об этом на своей странице в Facebook сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян. «С 27 по 30 мая — новый циклон и дожди, но в вечерние и ночные часы», — написал он.
Ранее Центр гидрометеорологии и мониторинга проинформировал, что вечером 27 мая, а также ночью и после полудня 28 и 29 мая ожидаются кратковременные осадки и грозы.
Во время гроз возможны порывы ветра до 13–15 м/с, а в отдельных районах — до 17–20 м/с. Преобладающий ветер — западный, 2–5 м/с, но во время гроз возможны усиления.
В Ереване вечером 27 мая, а также ночью и вечером 28–31 мая ожидаются кратковременные дожди и грозы, во время которых скорость ветра может достигать 14–17 м/с.