26 Մայիս 2025 - 12:21 AMT
«Սրբազան Պայքար” շարժումն առաջնորդող արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանը հայտարարել է փողոցային պայքարի վերսկսման մասին:
Մայիսի 25–ին տեղի է ունեցել նրա հեղինակած «Ինքներս մեզ հաղթելով» գրքի շնորհանդեսը։
«3-4 ամիս է՝ կազմակերպչական գործի մեջ ենք Հայաստանի ամբողջ տարածքով։ Ահռելի գործ ենք կատարել՝ մարդկանց պատրաստելով փողոցային պայքարի, քաղաքացիական անհնազանդության պայքարի եւ առավել քան համոզված եմ, որ վերջակետը մենք դնելու ենք», – ասել է Սրբազանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա խոսքով՝ ներկայում կանգնած են որոշում կայացնելու եզրին։
«Կան շատ փոքր հանգամանքներ, որոնք պետք է պարզվեն։ Այլ խանգարող հանգամանք գոյություն չունի։ Իմ գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ ոչ թե սխալվենք, այլ չձախողվենք։ Դրա համար էլ շատ զգուշավոր եմ՝ թե՛ խոսքում, թե՛ գործողություններում», – հավելել է նա։
Սրբազանը նշել է, որ պատրաստվում են փոխել իր հանրային ներկայության ձևաչափը։
«Արդեն հայտարարել եմ, որ դադարեցնում եմ ուղիղ եթերի ձևաչափով ժողովրդին ուղղված հանդիպումները։ Դրանք կանցկացվեն այլ վայրերում և այլ ձևաչափով», -նշել է Սրբազանն` ընդգծելով, որ 2026թ.–ի ընտրությունները պետք է անցկացվեն առանց ՔՊ–ի։

26 Май 2025 - 14:41 AMT
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян объявил о возобновлении уличной борьбы. Об этом он сообщил 25 мая на презентации своей книги «Побеждая самих себя».
«В течение 3–4 месяцев мы занимались организационной работой по всей территории Армении. Проделана колоссальная работа по подготовке людей к уличной борьбе, гражданскому неповиновению, и я абсолютно уверен, что именно мы поставим точку», — заявил владыка, сообщает «Пастинфо».
По его словам, сейчас они находятся на пороге принятия окончательного решения.
«Остались лишь незначительные моменты, которые нужно уточнить. Других препятствующих факторов нет. Моя главная тревога — не ошибиться, а не потерпеть неудачу. Поэтому я проявляю максимальную осторожность — как в словах, так и в действиях», — добавил он.
Он также сообщил, что намерен изменить формат своего публичного участия.
«Я уже объявил, что прекращаю прямые эфиры, обращённые к народу. Эти встречи будут проходить в других местах и в новом формате», — отметил архиепископ, подчеркнув, что выборы 2026 года должны пройти без участия партии «Гражданский договор».