26 Մայիս 2025 - 12:25 AMT
Մայիսի 24-ին Կինոյի տանը մեկնարկել է Եվրոպական ֆիլմերի փառատոնը, որը կշարունակվի մինչև մայիսի 30-ը՝ հանդիսատեսին ներկայացնելով Եվրոպայի տարբեր երկրների ճանաչված կինոնկարներ։ Այս միջոցառումը դարձել է եվրոպական մշակույթին ծանոթանալու, հեղինակավոր կինեմատոգրաֆիական նմուշներ դիտելու և եվրոպական ստեղծագործական մտածողությունը գնահատելու կարևոր հարթակ։
Փառատոնի բացման արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ինչպես նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը։
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ պետությունն ակտիվորեն աշխատում է կինոոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների ուղղությամբ և կարևորել է ԵՄ-ի հետ իրականացվող համատեղ նախագծերը, մասնավորապես՝ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի շրջանակում։
Նա վերահաստատել է պետության հանձնառությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը այսպիսի նախաձեռնությունների խթանման ուղղությամբ և հույս հայտնել, որ ծրագրի մեդիաբաղադրիչի ներգրավումը կխթանի հայ արվեստագետների կապերն ու համագործակցությունը եվրոպական գործընկերների հետ։ Նախարարը երախտագիտություն է հայտնել ԵՄ պատվիրակությանը՝ մշակույթի ոլորտում ունեցած շարունակական և արդյունավետ աջակցության համար։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր խոսքում ընդգծելով փառատոնի կարևոր դերը որպես մշակութային դիվանագիտության հարթակ, որը խորացնում է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունները։
«Կինոն համընդհանուր լեզու է, որն անցնում է սահմանները՝ կամուրջ դառնալով ազգերի, մշակույթների և սերունդների միջև։ Եվրոպական կինոն արտահայտում է մարդկության կյանքի բարդությունն ու գեղեցկությունը։ Հայկական կինոարվեստը նշանակալի ներդրում ունի եվրոպական բազմազան մշակութային ժառանգությունում»,- ասել է դեսպանը։
Մայիսի 24-30-ն ընկած ժամանակահատվածում Կինոյի տան էկրաններին ցուցադրվում են «Էմիլիա Պերես», «Զմյուռնիա», «Վերջը», «Ռիտա», «Մեծ ճանապարհորդություն», «Կոնտինենտալ 25» և «Մարիա» ֆիլմերը՝ բնօրինակ լեզվով և հայերեն ու անգլերեն ենթագրերով։ Մուտքն ազատ է բոլորի համար։ Փառատոնը միավորում է պատմությունը, ժամանակակից խնդիրները և արվեստը՝ ներկայացված կինոյի լեզվով՝ հանդիսատեսին հրավիրելով հաղորդակցվելու եվրոպական արժեքների և մշակութային բազմազանության հետ։

26 Май 2025 - 14:44 AMT
24 мая в Кинотеатре Еревана открылся фестиваль европейских фильмов, который продлится до 30 мая, представляя зрителям известные киноленты из разных стран Европы. Это событие стало важной площадкой для знакомства с европейской культурой, просмотра авторитетных фильмов и оценки творческого мышления Европы.
В церемонии открытия приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, заместитель министра Артур Мартиросян и глава делегации Европейского союза в Армении Василис Марагос.
Жанна Андреасян отметила, что государство активно работает над законодательными реформами в сфере кино и подчеркнула значимость совместных проектов с ЕС, особенно в рамках программы «Творческая Европа».
Она подтвердила готовность государства продолжать поддержку подобных инициатив и выразила надежду, что подключение медиакомпонента программы усилит связи армянских деятелей искусства с европейскими коллегами. Министр выразила благодарность делегации ЕС за устойчивую и результативную поддержку в сфере культуры.
Посол ЕС Василис Марагос подчеркнул роль фестиваля как площадки культурной дипломатии, углубляющей связи между Арменией и Европейским союзом.
«Кино — это универсальный язык, преодолевающий границы и служащий мостом между народами, культурами и поколениями. Европейское кино отражает сложность и красоту человеческой жизни. Армянский кинематограф занимает важное место в культурном наследии Европы», — отметил посол.
С 24 по 30 мая в Кинотеатре демонстрируются фильмы «Эмилия Перес», «Смирна», «Конец», «Рита», «Большое путешествие», «Континенталь 25» и «Мария» на языке оригинала с армянскими и английскими субтитрами. Вход свободный для всех. Фестиваль объединяет историю, современные темы и искусство через язык кино, приглашая зрителей к диалогу с европейскими ценностями и культурным разнообразием.