Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն, արձագանքելով ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում, նշել է, որ նման մտահոգությունների ամենաուղիղ ճանապարհը խաղաղության պայմանագրի ստարագրումն է։
«Եթե Ադրբեջանի մտահոգություններն անկեղծ են, թե Հայաստանի Սահմանադրությունն ունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանից, այս դեպքում այդ մտահոգությունների ամենաուղիղ ճանապարհը խաղաղության պայմանագրի ստարագրումն է, ոչ թե չստորագրումը”,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ պայմանագիրը ստորագրումից հետո, օրենսդրության պահանջների համաձայն, պետք է անցնի վավերացման գործընթաց։
«Առաջին հերթին պետք է դիմենք Սահմանադրական դատարան, որը աշխարհում գոյություն ունեցող միակ մարմինն է, որն իրավասություն ունի մեկնաբանելու մեր Սահմանադրությունը»,-ասել է Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե Ադրբեջանին Հայաստանը պետք է ներկայացնի իր փաստարկները, լսի ադրբեջանական կողմին և փորձի լուծում գտնել.
«Մեր առաքելությունն է փորձել լուծում գտնել։ Եթե կարողանանք պայմանավորվածություններ ձեռք բերել առաջիկայում նախարարական մակարդակով կամ վարչապետի և նախագահի մակարդակով նոր հանդիպումների, դա ողջունելի է և կողմ ենք այդպիսի հանդիպումներին»,–ասել է նախարարը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя утверждения азербайджанской стороны о якобы территориальных притязаниях в Конституции Армении, заявил, что «самый прямой путь к устранению подобных опасений — это подписание мирного договора».
«Если обеспокоенность Азербайджана искренняя и касается территориальных требований в Конституции Армении, то самым прямым решением будет подписание мирного договора, а не его откладывание», — отметил Мирзоян, передаёт Aysor.am .
Министр добавил, что после подписания договор должен пройти процесс ратификации в соответствии с законодательством.
«Прежде всего мы должны обратиться в Конституционный суд — единственный орган в мире, уполномоченный толковать нашу Конституцию», — пояснил он.
Мирзоян подчеркнул, что Армения должна представить свои аргументы Азербайджану, выслушать его позицию и попытаться найти решение.
«Наша миссия — найти решение. Если нам удастся достичь договорённости о новых встречах на уровне министров или премьер-министра и президента, это приветствуется, и мы поддерживаем такие шаги», — сказал министр.
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что соглашение о мире готово к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации о сроках и месте подписания. Баку выдвинул новые условия и заявил, что пока рано говорить о дате встречи.