27 Մայիս 2025 - 06:19 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ողջունելով նրանց այցը Հայաստան և շեշտելով, որ երկու պետությունների փոխհարաբերությունները հասել են բարձր մակարդակի։
Ժան-Նոել Բարոն ընդգծել է Ֆրանսիայի անսասան աջակցությունը Հայաստանի զարգացման ու կարողությունների ամրապնդման գործում: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է էլ ավելի խորացնել և ընդլայնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական ոլորտներում:
Միաժամանակ, Ժան-Նոել Բարոն շնորհավորել է ՀՀ վարչապետին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հաջորդ տարի Հայաստանում անցկացնելու առթիվ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ առավել էական է այն հանգամանքը, որ երկկողմ համագործակցությունն առանձին ոլորտներում շարունակում է խորանալ և ամրապնդվել։ Նրա խոսքով՝ նման գնահատական են տվել նաև վերջին ժամանակներս Տիրանայում կայացած հանդիպման ժամանակ, երբ նա շփվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ներդրումների ներգրավմանը, համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային գործընթացների, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի վերջին զարգացումների շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Բարոն Երևանում իր հայ պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ֆրանսիան և Հայաստանը պատրաստ են հարաբերությունները տեղափոխել ռազմավարական գործընկերության մակարդակ, ասել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն արդեն իսկ ռազմավարական բնույթ ունեն՝ հաշվի առնելով առկա բազմապիսի համագործակցությունները։
«Իմ գործընկեր Արարատի հետ մտադիր ենք նախապատրաստելու ռազմավարական գործընկերություն, որը ավելի ֆորմալ բնույթ կհաղորդի արդեն գոյություն ունեցող հարաբերություններին, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноелем Барро, поприветствовав визит и отметив высокий уровень армяно-французских отношений.
Жан-Ноель Барро подчеркнул неизменную поддержку Франции развитию Армении и укреплению её потенциала. Министр добавил, что Франция готова ещё больше углубить и расширить отношения с Арменией, включая политическое и экономическое сотрудничество.
Французский министр также поздравил Пашиняна с предстоящим проведением в Армении саммита Европейского политического сообщества в следующем году.
Премьер-министр Пашинян отметил важность дальнейшего углубления двустороннего взаимодействия в различных сферах. Он напомнил, что схожие оценки были даны и на недавней встрече с президентом Франции Эммануэлем Макроном в Тиране.
Стороны обсудили вопросы развития инфраструктуры, привлечения инвестиций и реализации совместных проектов.
Также состоялся обмен мнениями по региональной повестке, включая последние события вокруг мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Пашинян вновь подтвердил приверженность армянского правительства мирной повестке.
На совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном Барро отметил, что отношения между двумя странами уже носят стратегический характер благодаря широкому сотрудничеству. «Мы с Араратом намерены подготовить стратегическое партнёрство, которое придаст более формальный характер существующим связям, включая сферу обороны», — заявил французский министр.