Երևանում ընթացող «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումի երկրորդ հանդիպման շրջանակում տեղի է ունեցել պանելային քննարկում՝ «Անվտանգային մարտահրավերների կառավարումը Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում՝ ներառական համագործակցության միջոցով» թեմայով, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարին՝ Միրզոյանն ասել է, որ խաղաղության պայմանագիր չի կարող կարգավորել կյանքը կամ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները՝ այդ պատճառով քննարկվում է նաև ապագա հնարավոր համագործակցությունը և տարանցիկ ճանապարհները, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
«Մենք արդեն կատարել ենք շոշափելի քայլեր խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Եվ այդ քայլը` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի շուրջ երկկողմ համաձայնությունն է։ Անկեղծորեն հուսով եմ, որ բոլորը կընդունեն՝ սա նշանակալի ձեռքբերում է, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այս համաձայնագիրը, այնուհետև, իհարկե, նաև վավերացնել այն, ինչը կբացի խաղաղության և համագործակցության նոր դարաշրջան Հարավային Կովկասում։ Եվ անդրադառնալով նաև այս պանելի խորագրին՝ հնարավոր է, և հուսով եմ, որ այս մոդելը նաև իրապես կիրառելի կլինի այլ տարածաշրջանների համար ևս։
Իհարկե, յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, նրբությունները, սակայն խաղաղություն հաստատելու և համագործակցության ու խաղաղության բաց դարաշրջան ձևավորելու այս ընդհանուր մոտեցումը հնարավոր է փոխանցել Ուկրաինային, Մերձավոր Արևելքին և այլ տարածաշրջաններին, որոնք կարիք ունեն արտաքին միջամտության կամ աջակցության։ (…) Համագործակցությունն ու խաղաղությունը պետք է հիմնված լինեն տարածքային ամբողջականության փոխադարձ և հստակ ճանաչման վրա։ Եթե խախտվում են սահմաններն, ապա ամբողջ հայեցակարգը փլուզվում է։
Ահա թե ինչու մենք կարող ենք քննարկել ոչ միայն Խաղաղության պայմանագիրը, որը, կրկին, բավականին պարզ փաստաթուղթ է, ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի կարող կարգավորել կյանքը կամ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները երկու երկրների միջև, այդ պատճառով մենք քննարկում ենք նաև ապագա հնարավոր համագործակցությունը և տարանցիկ ճանապարհները, որոնք անցնում են ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքով։ Հետևաբար, համագործակցությունն ու ներգրավվածությունն իսկապես առանցքային նշանակություն ունեն»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

В рамках второй встречи международного форума «Ереванский диалог» прошла панельная дискуссия на тему «Управление вызовами безопасности на Ближнем Востоке, в Южном Кавказе и Центральной Азии посредством инклюзивного сотрудничества». В обсуждении приняли участие министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД Франции Жан-Ноель Барро.
Говоря о перспективах подписания мирного соглашения с Азербайджаном, Мирзоян отметил, что ни один договор не способен урегулировать все аспекты жизни или двусторонних отношений. Поэтому обсуждаются также будущие форматы сотрудничества и транзитные маршруты, проходящие через территорию как Азербайджана, так и Армении.
«Мы уже предприняли ощутимые шаги в направлении установления мира. Речь идёт о согласовании проекта текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Искренне надеюсь, что все признают это значительным достижением. Мы готовы подписать и затем ратифицировать это соглашение, что откроет новую эру мира и сотрудничества на Южном Кавказе. Надеюсь, что эта модель сможет быть применена и в других регионах.
Конечно, каждый конфликт имеет свои особенности, но общий подход к миру и сотрудничеству можно применить к Украине, Ближнему Востоку и другим регионам, нуждающимся во внешней поддержке. Сотрудничество и мир должны основываться на чётком и взаимном признании территориальной целостности. Если границы нарушаются — рушится вся концепция.
Поэтому обсуждаются не только положения мирного соглашения — это довольно простой документ — но и возможное будущее сотрудничество и транзитные маршруты, проходящие через Армению и Азербайджан. Сотрудничество и вовлечённость имеют решающее значение», — заявил Мирзоян.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее не согласованным статьям, и мирный договор готов к подписанию. Армения готова к переговорам по срокам и месту подписания. В Баку же выдвинули новые условия и заявили, что пока рано говорить о сроках встречи.