27 Մայիս 2025 - 07:36 AMT
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը Միջազգային քրեական դատարանի գրասենյակի ղեկավար Օսվալդո Զավալա Գիլերի հետ Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը ներկայացրել է քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումից հետո՝ դրա ամբողջական կիրառումը ապահովելու նպատակով։
Այս առումով կարևորվել է օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՄՔԴ-ի կողմից փորձագիտական կարծիքի տրամադրումը։
Ընդգծվել է ներպետական իրավապահ մարմինների կարողությունների զարգացմանն ուղղված քայլերում ՄՔԴ-ի հետ ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով առանձին հանցագործությունների քննության առանձնահատկությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ագրեսիայի հանցագործության վերաբերյալ ՄՔԴ-ի իրավասության ընդլայնման անհրաժեշտությանը։
Քննարկվել են նաև ՄՔԴ-ի շուրջ վերջին շրջանում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել աշխատանքը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

Head of the Office of the Representative for International Legal Matters, Liparit Drmeyan, met with Osvaldo Zavala Giler, head of the International Criminal Court’s (ICC) office, in Yerevan to present Armenia’s ongoing steps aimed at fully implementing the Rome Statute following its ratification.
The importance of expert legal opinions from the ICC regarding proposed legislative amendments was emphasized.
The discussion also highlighted the necessity for close cooperation with the ICC to build capacity within Armenia’s law enforcement institutions, particularly for investigating specific types of crimes. The need to expand the ICC’s jurisdiction concerning the crime of aggression was also addressed.
The two sides reviewed several recent developments surrounding the ICC and expressed readiness to continue working on issues of mutual interest.