27 Մայիս 2025 - 07:36 AMT
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը Միջազգային քրեական դատարանի գրասենյակի ղեկավար Օսվալդո Զավալա Գիլերի հետ Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը ներկայացրել է քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումից հետո՝ դրա ամբողջական կիրառումը ապահովելու նպատակով։
Այս առումով կարևորվել է օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՄՔԴ-ի կողմից փորձագիտական կարծիքի տրամադրումը։
Ընդգծվել է ներպետական իրավապահ մարմինների կարողությունների զարգացմանն ուղղված քայլերում ՄՔԴ-ի հետ ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով առանձին հանցագործությունների քննության առանձնահատկությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ագրեսիայի հանցագործության վերաբերյալ ՄՔԴ-ի իրավասության ընդլայնման անհրաժեշտությանը։
Քննարկվել են նաև ՄՔԴ-ի շուրջ վերջին շրջանում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել աշխատանքը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

27 Май 2025 - 08:45 AMT
Руководитель офиса представителя по международно-правовым вопросам Липарит Дрмеян встретился в Ереване с главой офиса Международного уголовного суда Освальдо Завала Гилером, чтобы представить шаги, предпринятые Арменией после ратификации Римского статута в целях его полного внедрения.
Была подчёркнута важность получения экспертных заключений от МУС по вопросам предлагаемых законодательных изменений.
Отдельное внимание было уделено необходимости тесного сотрудничества с МУС в рамках развития потенциала национальных правоохранительных органов, особенно с учётом специфики расследования отдельных категорий преступлений. Обсуждалась также необходимость расширения юрисдикции МУС в части преступления агрессии.
Стороны также рассмотрели ряд вопросов, связанных с текущей ситуацией вокруг МУС, и выразили готовность продолжить совместную работу по темам, представляющих взаимный интерес.