27 Մայիս 2025 - 09:23 AMT
Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 27-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանի ուղեկցությամբ:
Սլովակիայի վարչապետը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին։ Այնուհետև հյուրերն ընթել են անմար կրակի մոտ, ծաղիկներ են դրել և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։
Այցի վերջում Ռոբերտ Ֆիցոն շրջել է Հիշողության պուրակով և՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, տնկել է արծաթափայլ եղևնի։
Ծիծեռնակաբերդ էր այցելել նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն, Հայաստանի գործընկերոջ ուղեկցությամբ։ Նա ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրի մոտ և հարգանքի տուրք է մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոնն ներկա են գտնվել ծովակալ Լուի Դարտիժ Դյուֆերենին նվիրված հուշաքարի բացման արարողությանը։
Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն մասնակցում են «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։

27 мая делегация во главе с премьер-министром Словацкой Республики Робертом Фицо посетила Мемориальный комплекс Геноцида армян. Его сопровождали министр экономики Армении Геворг Папоян, заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян и первый заместитель мэра Еревана Армен Памбукчян.
Премьер-министр возложил венок у памятника жертвам Геноцида армян. Затем гости почтили память погибших минутой молчания у Вечного огня и возложили цветы.
В завершение визита Роберт Фицо прошелся по Парку памяти и посадил серебристую ель в память о жертвах геноцида.
Цицернакаберд также посетил министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро, которого сопровождал глава МИД Армении. Он возложил венок и отдал дань памяти жертвам Геноцида армян.
Арарат Мирзоян и Жан-Ноэль Барро присутствовали на церемонии открытия памятного камня, посвященного адмиралу Луи Дартижу дю Фурне.
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо и министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро участвуют в конференции «Ереванский диалог».