27 Մայիս 2025 - 12:19 AMT
ԱԺ–ն առաջին ընթերցմամբ քննարկում է տրանսպորտային մասերի գողության պատժաչափը խստացնող նախագիծը, որը մայիսի 27–ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը։
Նախատեսվում է տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչ մասերի, սարքերի կամ սարքավորումների գողությունը դիտարկել որպես գողության հանցակազմի 2-րդ մաս, այն է՝ արարքը կդիտարկվի ոչ թե որպես «ոչ մեծ ծանրության», այլ «միջին ծանրության» հանցանք:Օրենքի նախագիծն ընդունվելուց հետո հանցանք կատարած անձը կպատժվի առավել բարձր պատժաչափերով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ վերջին տարիների վերլուծությունները ցույց են տվել, որ տվյալ հանցագործությունը ոչ միայն լայն տարածում ունի, այլև գտնվում է կայուն աճի միտման մեջ, իսկ իր վտանգավորությամբ արդեն չի համապատասխանում «ոչ մեծ ծանրության» հանցագործության սահմանմանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հետաքրքրվել է, թե քանի դեպք է արձանագրվել, երբ մեքենայի լուսարձակ գողացողը հայտնաբերվել է։
«Օրինակ` եթե ունես Porsche Cayenne ավտոմեքենա, քո լուսարձակները ոչ մի ապահովագրական ընկերություն ոչ մի դեպքում չի ապահովագրի, քանի որ, 90 տոկոս դեպքերում, որտեղ կանգնեցնես, տանելու են»,–ասել է նա։
Փոխնախարարն արձագանքել է՝ կատարված հանցագործությունների 30 տոկոսի մասով հայտնաբերված անձինք կան, բայց խնդիրն այն է, որ միևնույն անձը կարող է նույն հանցագործությունը մի քանի անգամ կատարել:
«Հակված ենք մտածելու, որ պետք է ավելի խիստ խափանման միջոցներ կիրառել, որովհետև 30-ից ավելի դրվագներ էլ ենք ունենում, որ նույն անձը կատարում է արարքը, հայտնաբերվում է, ձերբակալվում է, խափանման միջոցն ազատազրկման հետ կապ չի ունենում, և այդ անձը շարունակում է կատարել գողություն: Թերևս ունենք մեծ խնդիր այստեղ»,- ասել է նա։
Փոխնախարարը հավելել է, որ խստացման արդյունքում քննիչները որպես խափանման միջոց կարող են դիտարկել նաև կալանքը:

Национальное собрание Армении в первом чтении рассматривает проект закона, направленный на ужесточение наказания за кражу комплектующих от транспортных средств. Документ был представлен на заседании 27 мая заместителем министра внутренних дел Арменом Мкртчяном.
Согласно проекту, кража деталей, приборов или оборудования транспортных средств будет квалифицироваться как состав преступления второй части статьи о краже — то есть, не как «небольшой тяжести», а как преступление «средней тяжести». После принятия закона нарушителям будут назначаться более строгие меры наказания, сообщает 1lurer.am .
По словам Мкртчяна, анализ последних лет показал, что это преступление широко распространено и имеет устойчивую тенденцию к росту. Своей опасностью оно уже не соответствует определению преступления небольшой тяжести.
Председатель парламента Ален Симонян поинтересовался, сколько случаев зафиксировано, когда были выявлены похитители автомобильных фар. «Например, если у тебя Porsche Cayenne, ни одна страховая компания не застрахует твои фары — в 90% случаев их украдут, где бы ты ни припарковался», — отметил он.
Замминистра ответил, что преступники выявляются примерно в 30% случаев, но ключевая проблема — это рецидив. «Мы сталкиваемся с тем, что один и тот же человек может многократно совершать такие кражи. Его задерживают, но мера пресечения не связана с лишением свободы, и он продолжает совершать преступления. Это серьёзная проблема», — подчеркнул он.
Мкртчян добавил, что ужесточение квалификации позволит следователям ходатайствовать о заключении под стражу в качестве меры пресечения.