27 Մայիս 2025 - 14:10 AMT
2022-24թթ․ ՀՀ-ում հայտնաբերվել է ԱՊՀ-ում հետախուզվող 700 անձ։ Այդ մասին Ազգային ժողովի մայիսի 27-ի նիստում հայտնել է ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։
«Ընդհանուր առմամբ, 2022-2024 թվականների ընթացքում ՆԳՆ ոստիկանության կողմից հայտնաբերվել են 700-ից ավելի անձինք և փոխանցվել ԱՊՀ անդամ պետությունների մեր գործընկերներին»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
2025 թվականի փետրվարի 28-ի դրությամբ ԱՊՀ անդամ բոլոր պետությունների կողմից միջազգային հետախուզման ենթակա անձանց թիվը գերազանցել է 160 հազարը։
2024 թվականի ընթացքում Հայաստանի ՆԳՆ-ն միջպետական հետախուզման հայտ է ներկայացրել ավելի քան 1200 անձի վերաբերյալ։ Նախորդ տարիներին այդ ցուցանիշը կազմել է 867 մարդ՝ 2023 թվականին, և ավելի քան 1400 մարդ՝ 2022 թվականին։
Փոխնախարար Ղազարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես ակտիվ համագործակցություն է ծավալել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ՝ Հայաստանում հայտնաբերված հետախուզվող անձանց փոխանցման ուղղությամբ։

В период с 2022 по 2024 год в Армении были обнаружены более 700 лиц, находящихся в розыске в странах Содружества Независимых Государств (СНГ). Об этом заявил заместитель министра внутренних дел Армен Газарян на заседании Национального собрания 27 мая.
«Всего в 2022–2024 годах полицией Министерства внутренних дел были выявлены и переданы нашим партнерам из государств – членов СНГ более 700 человек», — сказал он, передает «1lurer.am ».
По состоянию на 28 февраля 2025 года число лиц, находящихся в международном розыске по линии всех стран – членов СНГ, превысило 160 тысяч.
В 2024 году Министерство внутренних дел Армении направило межгосударственные запросы на розыск более 1200 лиц. Для сравнения, в 2023 году таких запросов было 867, а в 2022 году — более 1400.
Заместитель министра Газарян подчеркнул, что Республика Армения постоянно ведет активное сотрудничество с государствами СНГ в вопросах передачи разыскиваемых лиц, обнаруженных на территории страны.