Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը և Շվեյցարիայի Բողոքական Եկեղեցին, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նախաձեռնության, մայիսի 26-28-ը Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում նախաձեռնել են միջազգային համաժողով՝ «Կրոնական Ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումը Արցախում/Լեռնային Ղարաբաղում» խորագրով։
Մեկնարկը տրվել է Գարեգին Երկրորդի ուղերձով՝ նա նշել է, որ Արցախի հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանության հարցն ավելի քան երբևէ հրատապ է այսօր, երբ Արցախի բռնի տեղահանված ժողովուրդը զրկված է սեփական հողի վրա ապրելու և արարելու, դարերով իր հավատքով կերտած մշակույթը պահպանելու և զարգացնելու իրավունքից։
Նա խոսել է նաև այն մասին, որ գրավված են ՀՀ սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացվում են նորանոր պահանջներ։
«2020 թվականից սանձազերծված 44-օրյա և ապա նաև 2023 թ. լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց Արցախը։ Գրավված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացվում են նորանոր պահանջներ։ Ադրբեջանը պատանդառված է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարների, քաղաքացիական անձերի և ռազմագերիների՝ իրականացնելով նրանց նկատմամբ ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով։ Ակնհայտ է, որ այսօրինակ անօրինություններն ու նվաստացուցիչ դաժանությունները, պայմանավորված են բացառապես ազգային պատկանելիությամբ և հայատյացությամբ, որը և պատճառ է ոտնձգությունների հայ ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության ու պատմական սրբավայրերի նկատմամբ»,-նշել է կաթողիկոսը։
Նա ընդգծել է, որ արցախահայությունն իր հայրենի հողի վրա դարեր շարունակ, հավատարիմ լինելով հավատքին ու ազգային ինքնությանը, արժանապատվորեն ապրել է՝ իր ստեղծագործություններով հարստացնելով համաշխարհային մշակույթը։
Նա նշել է, որ Արցախի բռնազավթումից հետո էլ շարունակվում է ադրբեջանական իշխանությունների ձեռամբ հայկական պատմական կառույցների, քրիստոնեական սրբավայրերի, գյուղական բնակավայրերի ու գերեզմանոցների կազմակերպված ոչնչացումը։ Ըստ Կաթողիկոսի՝ Ադրբեջանի պետությունը, հետևելով նպատակային քաղաքականությանը, փորձում է Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը վերագրել աղվանական ինքնությանը՝ զրկելով այն հայկական արմատներից։
«Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են անտեսել միջազգային հանրության կոչերը, հրաժարվում իրագործել Եվրախորհրդարանի 2022 թվականի «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» N 2582 բանաձևի պահանջները, ինչպես և մերժում Արցախի հայկական հուշարձանների վիճակի գնահատման ուղղությամբ փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությունը։ Ադրբեջանի իշխանությունների հակահայկական քարոզչությանն է լծվել նաև Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, որն օրեր առաջ հանդես եկավ ստահոդ հայտարարություններով»,-հավելել է Վեհափառը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հայատյաց այս նույն գործելաոճով ժամանակին վայրագ ոչնչացման ենթարկվեցին Նախիջևանի հայկական սրբավայրերը, իսկ ճիշտ քսան տարի առաջ՝ 2005 թ., հողին հավասարվեցին Նախիջևանի՝ Հին Ջուղայի շուրջ վեց հազար խաչքարերը։
«Մշակութային ոճրագործությունները ցավալիորեն չեն ճանաչում աշխարհագրական սահմաններ, և ամենուր են, որտեղ խաթարվում են մարդու և ժողովուրդների իրավունքները, դրսևորվում այլատյացություն և անհանդուրժողություն, անտեսվում հոգևոր ժառանգության վսեմ արժեքն ու կարևորությունը։ Մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող ոճիրները արդարորեն դիտարկվում են ոչ միայն որպես մեկ ազգի, այլ համամարդկային արժեքների դեմ հանցագործություն։
Բարբարոսական այսօրինակ ոճրագործությունների անպատժելիությունը ամենաթողության մթնոլորտ է ձևավորում ոչ միայն Ադրբեջանի մշակութակործան ոճիրները շարունակելու համար, այլ նաև նախադրյալներ է ստեղծում և քաջալերանք հանդիսանում նմանատիպ և ավելի դաժան հանցագործությունների իրականացման աշխարհի այլ վայրերում»,-ասել է Գարեգին Բ–ն։
Նա նշել է, որ մշակութային արժեքների պաշտպանությունը բոլորի համար ոչ միայն նվիրական պարտավորություն է, այլև ազգերի ու ժողովուրդների պատմության, հավատքի և ինքնության պահպանության հրամայական։
«Ժամանակակից աշխարհում չպետք է հանդուրժվեն մարդկության ու մարդկայնության դեմ նման սոսկալի եղեռնագործություններ, ազատության, արդարության ու իրավունքի հիմնասյուները խարխլող արարքներ։ Այո՛, ազգերի միջև հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ուղիներով, արդարությամբ ու փոխհամաձայնությամբ, ազգային ինքնության ու արժանապատվության հարգմամբ»,–ասել է նա։
Եզրափակելով իր ելույթը՝ Նորին Սրբությունը կարևորել է համաժողովի կազմակերպումը և արտահայտել հույս, որ միջազգային համայնքի պատասխանատու կառույցները և պետությունները համապատասխան միջոցներ կձեռնարկեն՝ պաշտպանելու Արցախի հոգևոր ժառանգությունն ու վերականգնելու արցախահայության՝ իրենց հայրենի հող վերադարձի և ազատ ապրելու իրավունքը, ինչպես նաև ապահովելու հայ ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել քրիստոնեական քույր Եկեղեցիներին ու միջեկեղեցական կազմակերպություններին՝ ցուցաբերած աջակցության և հայ ժողովրդին ու Արցախի իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված դիրքորոշման համար՝ հաջող ընթացք մաղթելով համաժողովի աշխատանքներին։

По инициативе Католикоса всех армян Гарегина Второго, Всемирный совет церквей и Протестантская церковь Швейцарии организовали международную конференцию в Берне 26–28 мая под названием «Религиозная свобода: сохранение армянского духовного, культурного и исторического наследия в Арцахе/Нагорном Карабахе».
В своем вступительном обращении Гарегин Второй заявил, что вопрос сохранения духовного, культурного и исторического наследия Арцаха как никогда актуален. Он подчеркнул, что насильственно выселенные жители Арцаха лишены права жить и созидать на родной земле, сохранять и развивать культуру, основанную на вековой вере.
Он указал, что оккупированы жизненно важные приграничные территории Армении, а в процессе заключения мирного договора выдвигаются все новые требования.
«С 44-дневной войны 2020 года и вплоть до широкомасштабных боевых действий 2023 года Арцах был захвачен и полностью очищен от армян. Оккупированы значительные территории Армении, а в мирных переговорах появляются новые условия. Азербайджан удерживает в плену политических лидеров, гражданских лиц и военнопленных из Арцаха, устраивая показательные и сфабрикованные суды с грубым нарушением международного права. Эти действия и жестокости обусловлены исключительно национальной принадлежностью и армянофобией, которая также лежит в основе посягательств на духовное и культурное наследие армянского народа», — заявил Католикос.
Он отметил, что армяне Арцаха веками жили на своей родной земле, оставаясь верными вере и национальной идентичности, обогащая всемирную культуру.
По его словам, даже после захвата Арцаха продолжается организованное уничтожение армянских исторических памятников, христианских святынь, сельских поселений и кладбищ. Государство Азербайджан целенаправленно пытается приписать духовное и культурное наследие Арцаха к албанской идентичности, стирая его армянские корни.
Он осудил отказ властей Азербайджана выполнить резолюцию Европарламента № 2582 от 2022 года о разрушении культурного наследия в Нагорном Карабахе, а также отклонение инициативы ЮНЕСКО по направлению миссии для оценки состояния армянских памятников. Гарегин Второй также раскритиковал главу Управления мусульман Кавказа Аллахшукюра Пашазаде за распространение лживых заявлений.
Он напомнил, что по той же схеме армянофобии ранее были уничтожены армянские святыни в Нахичевани, а в 2005 году сравняли с землей около 6 тысяч хачкаров в Старой Джуге.
«Преступления против культуры не признают границ и происходят там, где попираются права человека и народов, царит нетерпимость и презрение к духовным ценностям. Такие преступления — это преступления не только против одного народа, но и против всего человечества», — подчеркнул Католикос.
Он предупредил, что безнаказанность варварских преступлений создает атмосферу вседозволенности, поощряя аналогичные, а порой и более жестокие преступления в других уголках мира.
Он подчеркнул, что защита культурных ценностей — не только священный долг, но и императив сохранения истории, веры и идентичности народов.
«В современном мире недопустимо терпеть столь ужасающие преступления против человечества и человеческой природы, подрывающие основы свободы, справедливости и права. Да, конфликты между народами должны решаться мирными средствами — с уважением к национальной идентичности и достоинству», — заявил он.
В завершение своего выступления Гарегин Второй отметил значимость конференции и выразил надежду, что международные организации и государства предпримут необходимые меры для защиты духовного наследия Арцаха, обеспечения возвращения армян Арцаха на родину и освобождения армянских военнопленных.
Он поблагодарил сестринские христианские церкви и межцерковные организации за проявленную поддержку и приверженность защите прав армянского народа и Арцаха, пожелав успешной работы конференции.