27 Մայիս 2025 - 14:47 AMT
Կառավարությունը խստացնում է պատիժները զորակոչից և վարժանքներից խուսափելու համար։ Ազգային ժողով ներկայացված նախծագծով նախատեսվում է վարժական հավաքներից խուսափելու համար սահմանել 3 տարի ազատազրկում, զորակոչից՝ 6 տարի:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը հայտնել է, որ ներկայում հաճախացել են դեպքերը, երբ քաղաքացիները խուսափել են ինչպես պարտադիր զինծառայությունից, այնպես էլ այլընտրանքային ծառայությունից և վարժական հավաքներին մասնակցությունից, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, միայն 2023 թվականին Քրեական օրենսգրքի 461 և 462 հոդվածներով նախաձեռնվել է 1499 քրեական գործ, իսկ 2024-ին՝ արդեն 1779, ինչը, ըստ փոխնախարարի, փաստում է խստացված պատժամիջոցների անհրաժեշտության մասին։
«Նախագծով նախատեսվում է խստացնել ՔՕ 461-րդ և 462-րդ հոդվածների առաջին մասով նախանշված արարքների համար քրեկան պատասխանատվությունը. զինվորական ծառայությունից խուսափելու հոդվածում՝ 461-ում սահմանված 2-5 տարի ազատազրկման պատիժը փոխարինել 3-6 տարի ժամկետով ազատազրկման, իսկ 462-րդ հոդվածով նախատեսված վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքում տուգանք սանկցիան առավելագույն 20-ապատաիկը փոխարինել 15-30-ապատիկի չափով, իսկ ազատազրկումը առավելագույնը 2 տարին փոխարինել 1-3 տարի ժամկետով»,–ասել է նա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը բարձրացրել է այն հարցը, որ օրենքով նախատեսված է զորակոչի կամ վարժանքների վերաբերյալ ծանուցում հրապարակել Ազդարարում, սակայն այդ պահանջը չի կատարվում։
Ի պատասխան՝ Գևորգ Քոչարյանը հավաստիացրել է, որ եթե քաղաքացին պատշաճ կարգով ծանուցում չի ստացել, ապա քրեական պատասխանատվության ենթարկվել չի կարող։
«Ձեր բերած օրինագծով խստացումը կարևոր է, բայց այն մեխանիզմները, որոնք օրենքի խստացման հետ պետք է լինեն, ամբոջական գործուն չեն»,–ասել է Մանուկյանը։

27 Май 2025 - 15:26 AMT
Правительство Армении предложило ужесточить наказание за уклонение от военного призыва и учебных сборов. Согласно представленному в парламенте законопроекту, предлагается установить до 3 лет лишения свободы за уклонение от сборов и до 6 лет — за уклонение от призыва.
Замминистра юстиции Геворг Кочарян сообщил, что участились случаи уклонения как от обязательной военной, так и от альтернативной службы, а также от участия в сборах, передаёт Panorama.am .
По его словам, в 2023 году по статьям 461 и 462 Уголовного кодекса было возбуждено 1499 уголовных дел, а в 2024 году — уже 1779, что свидетельствует о необходимости усиления санкций.
«Проект предусматривает усиление ответственности по части первой статей 461 и 462. По статье 461 (уклонение от военной службы) наказание изменяется с 2–5 лет лишения свободы на 3–6 лет. По статье 462 (уклонение от сборов) максимальный штраф увеличивается с 20-кратного до 15–30-кратного размера, а срок лишения свободы — с 2 до 1–3 лет», — объяснил он.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян указал, что по закону уведомления о призыве или сборах должны публиковаться в официальном бюллетене «Аздарар», однако это требование не всегда выполняется.
В ответ Кочарян заверил, что если гражданин не получил надлежащего уведомления, он не может быть привлечён к уголовной ответственности.
«Ужесточение наказания важно, но механизмы, которые должны сопровождать закон, пока не работают в полной мере», — добавил Манукян.