29 Մայիս 2025 - 06:12 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն Ապարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Ադրբեջանի հետ իրականացվող սահմանազատմամբ Հայաստանն ամրապնդում է իր ինքնիշխանությունը։
«Սահմանազատմամբ մենք ամրապնդում ենք մեր ինքնիշխանությունը և նվազեցնում խոցելիությունը: Սահմանազատման գործընթացը շարունակվելու է Վրաստանի սահմանի անկյունից մինչև Իրանի սահմանի անկյունը: Ես հուսով եմ, որ այն կանոնակարգի համապատասխան կիրականացվի։ Չեմ կարծում, որ վտանգներ կառաջանան»,-ասել է ՀՀ փոխվարչապետը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մհեր Գրիգորյանը նշել է նաև, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու սահմանազատման գործընթացը զուգահեռ ընթացող գործընթացներ են, սակայն մեկը մյուսին չեն պայմանավորում։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ դեռևս չի որոշվել, թե երբ տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների ճշգրտման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների հերթական նիստը։
Հունվարի 16-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովները համաձայնության են հասել նոր հատվածի սահմանազատման շուրջ։ Ըստ այդ համաձայնության՝ սահմանի ճշգրտման աշխատանքները սկսվելու են հյուսիսային մասից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի սահմանների հատման կետից, և շարունակվելու են դեպի հարավ՝ մինչև Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։

29 Май 2025 - 06:45 AMT
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян в беседе с журналистами в Апаране заявил, что Армения укрепляет свой суверенитет благодаря процессу демаркации границы с Азербайджаном.
«Демаркацией мы укрепляем наш суверенитет и снижаем уязвимость. Процесс демаркации продолжится от угла границы с Грузией до угла границы с Ираном. Надеюсь, что он будет реализован в соответствии с установленными нормами. Не думаю, что возникнут какие-либо угрозы», — заявил вице-премьер, сообщает «Арменпресс».
Мгер Григорян также отметил, что подписание мирного соглашения и процесс демаркации являются параллельными, но не взаимозависимыми.
По его словам, пока не определено, когда состоится очередное заседание комиссий Армении и Азербайджана по вопросам уточнения границ и пограничной безопасности.
16 января государственные комиссии Армении и Азербайджана по вопросам демаркации государственной границы достигли соглашения по новому участку. Согласно этому соглашению, работы по уточнению границы начнутся с северной части — от точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии — и продолжатся на юг до участка границы Армении и Азербайджана с Исламской Республикой Иран.