Բոլոր ժամկետային զինծառայողներն ամեն 6 ամիսը մեկ պարտադիր արձակուրդի իրավունք կունենան։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների առաջարկին։
Անդրադառնալով փոփոխությանը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախագծով սահմանվում է երդմնակալությունից հետո 2 օրով արձակուրդի իրավունք, հայտնում է Radar.am-ը։
«Իսկ ծառայության ընթացքում ամեն 6 ամիսը մեկ բոլոր ժամկետային զինծառայողները պարտադիր ստանում են արձակուրդի իրավունք, որ չստացվի՝ ծառայողների մի մասը, որոնք կարող են հասնել խնդրի լուծման, օգտվեն, մյուսները՝ ոչ։ Բոլոր զինծառայողները 6 ամիսը մեկ գնում են արձակուրդ։
Իսկ արձակուրդի չափերը կապված են ծառայության բնույթի հետ. մի մասը, ում ծառայությունն ավելի բարդ է, գնում է արձակուրդ 10 օրով, մյուսները՝ 7 օրով»,- ասել է նա։

Все срочные военнослужащие будут иметь право на обязательный отпуск каждые полгода. Правительство Армении одобрило предложения по внесению изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
Как сообщает Radar.am , премьер-министр Никол Пашинян, комментируя изменения, отметил, что проектом также предусмотрено предоставление двухдневного отпуска после принятия присяги.
«Во время службы каждые 6 месяцев все срочники обязательно получают право на отпуск. Это делается для того, чтобы не возникала ситуация, когда одни могут воспользоваться этой возможностью, а другие — нет. Все военнослужащие отправляются в отпуск дважды в год», — заявил Пашинян.
Продолжительность отпуска зависит от характера службы: те, чья служба более напряжённая, получат 10 дней, остальные — 7 дней.